Structural modelling, analysis and evaluation of the historic buzlupinar bridge and recommendations for its reconstruction
Tarihi Buzlupınar Köprüsü'nün yapısal modelleme, analiz ve değerlendirme çalışmaları ve yeniden inşası için öneriler
- Tez No: 415535
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜRER, PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Tarihi Buzlupınar Köprüsü Buzlupınar Köyü, Rize, Türkiye'de bulunan ahşap bir yaya köprüsüdür. Köprü 20.yy'ın başlarında inşa edilmiş ve 2008 yılında, yaklaşık 100 yaşındayken kısmen yıkılmıştır. Yöre halkı, köprünün rüzgâr yükleri etkisi ile yıkıldığını belirtmektedir. Ahşap yaya köprülerinin özgün bir örneği olması nedeniyle Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Buzlupınar Köprüsü'ne özel ilgi gösterilmiş ve 2012 yılında köprünün yeniden inşa edilmesine karar verilmiştir. Bu tez kapsamında köprünün özgün mimari ve yapısal özellikleri, mevcut durumu ve çevresi ile olan ilişkisi incelenmiştir. El hesapları ve Sonlu Elemanlar Metodu ile oluşturulan analitik model ile köprünün canlı yükler, rüzgâr yükleri ve deprem yükleri etkisindeki davranışını incelenerek yapısal analiz ve değerlendirme çalışmaları yapılmıştır. Köprünün analitik modeli SAP2000 programı ile frame, shell ve solid elemanlar kullanılarak oluşturulmuştur. Kritik olan durumlar incelenerek köprünün devrilme tahkiki yapılmıştır. Köprünün yeniden inşa çalışmalarında kullanılacak olan ahşaplar üzerinde malzeme testleri yapılarak ahşap elemanların mekanik özellikleri belirlenmiştir. Yeniden inşa projesinde kullanılacak olan çivili bağlantılar üzerinde kesme ve çekme deneyleri yapılmıştır. Köprünün özgün yapısal ve mimari özelliklerine bağlı kalınarak yeniden inşa projesi için öneriler yapılmıştır. Ek olarak, yeniden inşa sonrasında köprünün hizmet ömrünü uzatmak için uygulanabilecek izleme ve bakım önerilerinde bulunulmuştur. Köprü ile ilgili inceleme çalışmaları ve yeniden inşası için yapılan çalışmalar Karayolları Genel Müdürlüğü kontrolünde yürütülmektedir. Köprüye ait projeler ve belgeleme çalışmaları Mukaddes Ataman (Bender Restorasyon) tarafından hazırlanmıştır. Bu tez kapsamında yapılan çalışmalar, öneri ve tavsiyeler yeniden inşa projesine katkı sağlayabilir, bununla birlikte sunulan öneriler ve tavsiyeler yapısal tasarım ve yeniden inşa çalışmalarında yazarlara ve kurumlara bir sorumluluk yüklemez.
Özet (Çeviri)
The Historic Buzlupınar Bridge is a timber pedestrian bridge, located in Buzlupınar Village, Rize, Turkey, which was constructed early in the 20th century and partially collapsed in 2008 at about 100 years of age. The wind loading was deemed responsible for the collapse of the bridge as stated by the locals. General Directorate of Highways has attributed special attention to Buzlupınar Bridge due to its rare value as a timber pedestrian bridge and has taken decision in 2012 to be rebuilt it again. In this thesis, the original architectural and structural characteristics of the bridge were studied as well as its current condition and interaction with the environment. Structural analysis and evaluation of the bridge was carried out both with hand calculations and Finite Element Model to investigate its structural behaviour under live loads, wind loads, and earthquake loads. The FEM was formed with SAP2000 using frame, shell, and solid elements. The critical failure modes for overturning of the bridge were checked. Material tests were done on new timber members for the reconstruction studies to determine the mechanical properties of the timber elements. Controlled shear and tension tests were carried out using nailed connections which will be used in the reconstruction project. Structural proposals were made for the reconstruction project considering the original structural and architectural features of the bridge. Furthermore, stabilization, monitoring, and maintenance recommendations were made, which would be helpful to prolong the service life of the structure. The investigation and reconstruction studies of the bridge are conducted by the General Directorate of Highways. The measured surveys, documentation of the bridge and reconstruction projects were made by Mukaddes Ataman (Bender Restoration). The proposals and recommendations made within the scope of this thesis might be helpful for the reconstruction project; however, provided as-is and does not burden the liability of structural design or restoration work.