Infrared face recognition
Kızılötesi yüz tanıma
- Tez No: 415552
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yüz tanıma, günümüzde artan bir insanın kimliğini doğrulama ihtiyacını karşılayan öncü bir biometrik tekniktir. Yüz tanıma ticari ve güvenlik uygulamalarında geniş bir kullanım alanına da sahiptir. Bu sebeple yüz tanıma çok ilgi gören aktif bir araştırma konusudur; fakat görünür bantta yüz tanıma çalışmalarında da karşılaşılan problemler mevcuttur. Işık, poz ve ifade değişimleri ile yüz üzerinde kılık değiştirme mevcudiyeti görünür ışıkta yüz tanıma sistemlerinin performansını düşürmektedir. Bu durum, yaşanan sorunlara alternatif bir çözüm olarak kızılötesi yüz tanımanın öne çıkmasına yol açmıştır. Bu tez çalışmasında ilk olarak kızılötesi yüz tanıma tekniklerinin genel bir incelemesi yapılmıştır. Biri ilk kez bu tez çalışması kapsamında önerilen dört farklı teknik gerçeklenmiş ve performansları karşılaştırılmıştır. Önerilen teknik, vasküler ağ metodunun kan perfüzyonu verisine uygulanmasını inceler. Denemeler Terravic ve IRIS veri tabanlarında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Face recognition is a leading biometrics technique that fulfills the increasing need to identify a person in today's world. Face recognition also has broad range of utilization, such as commercial and law enforcement applications. That is the reason why it still gathers a lot of attention and is an active research topic. Nevertheless visible spectrum face recognition algorithms are not free of challenges. Illumination, pose, expression variances and existence of facial disguises still degrade the performance of recognition systems that utilize visible spectrum face images. That fact paved the way for infrared face recognition to emerge as an alternative solution to those limitations. In this thesis work, first a review of the infrared face recognition algorithms is presented. Four different methods, one of which is proposed for the first time in this thesis work, are implemented and compared in terms of recognition performance. The proposed method investigates the utilization of vascular network method with blood perfusion transform of the thermal data. Experiments are performed on Terravic and IRIS database.