İntihara yönlendirme (TCK md. 84)
Provocation to suicide (TPC art. 84)
  1. Tez No: 415713
  2. Yazar: ÖZGÜN ÖZYÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KOCASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Eski Yunan'dan bu yana felsefî tartışmalara konu olan; psikoloji, tıp ve sosyoloji başta olmak üzere pek çok bilim dalının ortak çalışma sahasını oluşturan intihar, hukuk disiplini bakımından da, şüphesiz, önem arz eden bir vakıadır. Günümüz Türk hukuk düzeninde,“intihar”ve“intihara teşebbüs”fiilleri cezalandırmaya konu fiiller olmamakla birlikte, başkalarının intiharı yahut intihar öncesi davranışları ile ilişkili birtakım fiiller suç kabul edilmiştir. Söz konusu fiillerin incelendiği bu çalışmada, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 84'üncü maddesi etraflıca ele alınmakta; konuya ilişkin kapsamlı bir analiz ortaya konmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Suicide, which has been the subject of philosophical debates since the days of Ancient Greece and has constituted the common field of study for many disciplines, primarily psychology, medicine and sociology, is, without doubt, a case of great importance in respect of law.“Suicide”or“suicide attempt”acts are not punitive acts however certain acts concerning the suicidal or pre-suicidal behaviours of others are regarded as crimes within the current Turkish legal order. Within the scope of this study, through which the aforementioned acts are studied, article 84 of the 5237 numbered Turkish Penal Code is thoroughly addressed and a comprehensive analysis is tried to be produced.