Kitâbü fî Mârifeti'i-Engâm ve'l-Hünûk ve't-Tarâb fi'l-İsnâ 'Aşar ve's-Sitte isimli anonim mûsikî eseri (Metin İnceleme)
- Tez No: 415790
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TIRAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kitâbü fî Ma'rifeti'l-Enğâm ve'l-Hünûk ve't-Tarab fi'l-İsnâ 'Aşar ve's-Sitte isimli anonim mûsikî risâlesi XVI. yüzyılda yazılmış, Arapça bir eserdir. İçeriğinde on iki makam, altı âvâze ve bu makamların hangi hastalıklara iyi geldiği gibi bilgiler verilmiştir. Mûsikî ve şifâ konusunda yapılan çalışmalara bir örnektir. El yazması olan eser, bu çalışma ile incelemeye tabî tutulmuştur. Öncelikle eser hakkında bilgi verilmiştir. İkinci olarak eserdeki bilgiler incelenmiştir. Sonrasında eserin Türkçe tercümesi verilmiştir. Son olarak ise eserin orijinal metni ve tahkik edilmiş hali verilmiştir. Eser hakkında daha önce bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma sayesinde eser ile ilgili bir takım yanlış bilgiler düzeltilmiştir. ANAHTAR KELİMELER Makam, âvâze, mûsikî ve şifâ.
Özet (Çeviri)
Kitab Fi Ma'rifat al-Angham Wa'l-Hunuk Wa'l-Tarab Fi'l-Ithna 'Ashar Wa's-Sitta anonymous music book is an Arabic which was written in the sixteenth century. There were 12 modes, 6 melodies and modes were learned using for which illnesses in content. This book is a example that music and cure subject working. The book which is manuscript, divided into this study. Firstly, the study was presented informations about the book. Second, informations in the book was divided. Afterward, Turkish translation of the book was given. Finally, there have been original text and critical edition of the book. There has been no study about this book. The book was corrected many misinformation with this study. KEY WORDS Mode, melody, music and cure.