Kur'an'da mâhiyet açısından sihir-mucize karşılaştırması
The magic and miracle comparisons of Qur'an's contents
  1. Tez No: 415801
  2. Yazar: AYDIN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
İlk insandan itibaren Yaratıcı, seçtiği elçiler vasıtasıyla beşeri sürekli olarak uyarmıştır. Fakat insanlardan bazıları kendi aralarından seçilen bu elçilerin uyarılarını dikkate almadıkları gibi, onların getirdiği ilahi mesajları ve ortaya koydukları mucizeleri de sihir ve büyü olarak nitelemişlerdir. Böylece yaratıcıdan iyice uzaklaşmışlardır. Bu, tarih boyunca süregelen bir gerçektir. İnsanlık tarihi boyunca varlığını devam ettiren sihir ve büyü günümüzde de etkisini sürdürmektedir. Kur'an gibi eşsiz bir mucize dururken insanların, sihir, büyü ve fal gibi aldatıcı ve göz boyamalardan medet umması akıl alır bir hadise değildir. Bu nedenle çalışmamızın amacı, mucizenin Allah tarafından, peygamberlerin elinde, ilahi kudreti ortaya koymak ve insanları hidayete ulaştırmak için gösterildiğini; sihrin ise ne oldukları tam bilinmeyen, gizemli kişiler tarafından genellikle dünyevi çıkar için yapıldığını ortaya koyarak, ikisi arasındaki farkı göstermektir. Çalışmamızda takip edilen yöntemimin temel kaynağı Kur'an-ı Kerim'dir. Araştırmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sihir, ikinci bölümde ise mucize ve mucize-sihir karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmamız esnasında Kur'an-ı Kerim taranarak, sihir ve mucize ile ilgili ayetler tespit edilip siyak sibak ilişkisi içerisinde incelenerek sihir ve mucizenin mahiyeti ortaya konmaya çalışılmıştır. Tüm bunların yanında çalışma meşhur tefsir ve hadis kaynaklarından da istifade edilerek yapılmıştır. Kur'an-ı Kerim başta olmak üzere bütün bu kaynaklarla beraber yapılan çalışmada varılan sunucu on dört madde halinde sonuç kısmında özetlenmiştir. Netice itibariyle mucizenin mahiyet ve amaç bakımından sihir veya büyü olmadığı ortaya konulmuştur. Sihrinde mucize olamayacağı, ortaya koyan peygamberler ve sihirbazlar açısından da birbirinden çok farklı durumlar oldukları sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sihir, Büyü, İllüzyon, Mucize, Peygamber.
Özet (Çeviri)
From the first human being, the creator warned the man constantly by the ambassadors chosen. But some of the people not only ignore the warnings of the ambassador (prophet) chosen among themselves but also regard the divine messages they brought and the miracles they revealed as magic and enchantment. So they moved away from the Creater very troughly. It is a continuous truth throughout history. Throughout the history of man kind (humanitly), magic and enchantment continuedtheir existences and also they still continue their influences today. Where as standing such a unique miracle of Qur'an, it is not something that is inconceivable, people hope to help from deceptive and misleading magic, enchantment and fortune. There fore the aim of our study is to show the difference beween two concepts figuring out that miracle is shown by God by means ofambassadors (prohets) to reveal divine power find the true path while magic isgenerally made by unknown and my sterious people in order to get substantive profit. The holy Qur'an is the basic source of the method we used in our work. Our stady has two main chapters. In the first chapter magic studied and in the second chapter miracle, magic and also their comparisons were studied. During our work Qur'an was scanned and the verses about magic and miracle were indentified. We tried to show the nature of magic and miracle through examining in a relation of before and after. Besides all these, we prepared our work by the help from famous tafsir and hadith sources. We summarized the results we got in the end of our work under fourteen items in conclusion part with all these sources including Qur'an at first. The research we applied suggested that miracle in context with its aim and content, can't be a magic and enchantment and in the wiew of prophets and magicians, who at the some time put forward that magic can't be a miracle, it can be concluded that bothare different circumstances. KEY WORDS: Magic, Enchantment, Illusion, Miracle, Prophet.