Çağdaş İslam düşüncesinde cin teolojisi
The theology of jinn in contemporary Islamic thought
- Tez No: 968731
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Bu çalışma İslam Düşüncesinde gaybî varlıklar olarak kabul edilen cinlere çağdaş dönemde nasıl bakıldığı ve bu bakış açılarının imkanının objektif bir şekilde ele alınarak değerlendirilmesidir. Çalışmanın temel konusu Çağdaş İslam düşüncesi olmakla beraber, tam bir mukayesenin yapılabilmesi için klasik dönemde bu varlıklara nasıl bakıldığına da temas edilmiştir. Çalışma, bir giriş ve üç bölümden müteşekkildir. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, yöntemi ve konuyla ilgili literatür çalışmaları incelenmiştir. Birinci bölümde cin ve bu kavramla ilişkili olan şeytan, İblis, büyü ve sihir kavramları incelenmiş, ardından tarih boyunca cin kavramının tarihsel süreç içerisinde geçirdiği serüven ele alınmıştır. İkinci bölümde cinlerin varlığı ontoloji ve dil açısından ele alınmış, klasik ve modern dönemde bu varlıklara nasıl bakıldığı değerlendirilmiştir. Bölümün devamında çağdaş dönemde cinler hakkında yapılan farklı yorumların doğurabileceği problemler ele alınmış ve modern dönem İslam düşünürlerinin konuya farklı yaklaşmalarının sebepleri ortaya konmuştur. Ayrıca toplumdaki yanlış cin algısının doğurduğu problemler değerlendirilmiş, cin inkarının imani boyutu incelenerek bölüm sonlandırılmıştır. Üçüncü bölümde cin-insan ilişkisi peygamber-cin ve sıradan insan-cin ilişkisi şeklinde iki kısımda ele alınmış, peygamber-cin ilişkisinde Kur'an'dan hareketle bunun imkânı değerlendirilmiştir. Sıradan insan ve cin başlığı altında cinlerin insanlarla ilişki kurabilmeleri, insanın çarpmaları, cin-insan evliliğinin imkânı, akıl hastalıkları ve bulaşıcı hastalıklarla cinlerin ilişkisi incelenmiştir. Ardından büyü ve cin ilişkisi incelenmiş, büyünün mahiyeti, cinlerle ilişkisi ve İslam dininin büyüye bakışı detaylandırılarak çalışma nihayete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines contemporary perspectives on jinn, entities considered supernatural in Islamic thought, and evaluates these perspectives objectively. While the study's primary focus is on contemporary Islamic thought, it also engages with historical perspectives, particularly from classical periods, to facilitate a more comprehensive analysis. The study is comprised of an introduction and three chapters. The introduction provides a comprehensive overview of the subject, purpose, and methodology of the research, in addition to a thorough examination of the relevant literature. The initial chapter is devoted to an examination of the concepts of jinn and related phenomena, including devil, Iblis, witchcraft, and magic. This is followed by a discussion of the historical evolution of the concept of jinn. The second chapter examines the existence of jinn from the perspectives of ontology and language, evaluating how these beings have been viewed in classical and modern times. The subsequent sections of the chapter elucidate the potential challenges posed by diverse interpretations of jinn in the contemporary era and meticulously delineate the rationales underlying the varied approaches to this subject by contemporary Islamic intellectuals. Additionally, the text undertakes an evaluation of the societal challenges stemming from the misperception of jinn. The section culminates in an examination of the religious implications of denying the existence of jinn. The third section delves into the relationship between jinn and humans, addressing this relationship in two parts. The first part examines the relationship between prophets and jinn, while the second part focuses on the relationship between ordinary humans and jinn. The potential relationship between prophets and jinn is evaluated through a comprehensive analysis of the Qur'an. The text delves into the dynamics of interaction between humans and jinn, exploring the potential for human-jinn marriages, the prevalence of mental illnesses among jinn, and their role in the transmission of infectious diseases. The subsequent examination of the relationship between magic and jinn is accompanied by a comprehensive analysis of the nature of magic and its relationship with jinn.