Çocuk doktorları ile zihinsel yetersizliği olan çocuğa sahip anne babaların, zihinsel yetersizlikten etkilenmiş bireylere yönelik tutumların karşılaştırılması
  1. Tez No: 41588
  2. Yazar: NESRİN DİNDAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LATİFE BIYIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
77 BÖLÜM IV ÖZET, SONUÇLAR ve ÖNERİLER Özet ve Sonuçlar Bu araştırmanın amacı, çocuk doktorları ile zihinsel yetersizliği olan çocuğa sahip anne ve babaların, zihinsel yetersizliği olan bireylere yönelik tutumlarında anlamlı bir farkın bulunup bulunmadığını araştırmaktır. Araştırma betimsel bir çalışmadır. Araştırma grubunu Ankara ili belediye sınırları içinde bulunan 2 öğretilebilir çocuklar okulu ve l eğitilebilir çocuklar iş okuluna devam eden 21 yaşın altında zihinsel yetersiz çocuğa sahip 103 anne ve 101 baba ile Ankara ili belediye sınırları içinde bulanan bir devlet ve bir üniversite hastanesinde görev yapan 86 çocuk doktoru oluşturmuştur. Bu çalışmada Nursey ve arkadaşları, (1988) tarafından geliştirilen“Zihinsel Yetersiz Bireylere Yönelik Tutum ölçeği”nin Türkçe'ye uyarlama çalışması yapılmış ve araştırma gurubuna uygulanmıştır. Veriler araştırma modeline uygun olarak çift yönlü t testi ve varyans (ANOVA) analizi metodlanyla çözümlenmiştir. Yapılan varyans analizi sonu¬ cunda gruplararası gözlenen farkın hangi grup ortalamaları arasındaki fark¬ tan kaynaklandığını bulmak için TUKEY testi uygulanmıştır. Araştırma amacına uygun olarak toplanan veriler belirtilen istatistiksel yöntemlerle analiz edildiğinde: l (a) zihinsel yetersiz çocuğa sahip anne ve babaların, zihinsel yetersiz bireylere yönelik tutumlarında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Daha sonra zihinsel yetersiz çocuğa sahip anne-baba80 SUMMARY Dindar, Nesrin, M.A. A Comparative Study of Pediatricians' and Mothers-Fathers' Attitudes to People With Mental Handicaps, 1995 Supervisor: Prof. Dr. Latife Bıyıklı The study was conducted for the purpose of investigating the possible differences between pediatricians', mothers' and fathers' (who had mentally handicapped child) attitudes toward mentally handicapped people. The sample group consisting of 103 mothers and 101 fathers who had mentally handicapped children aged under 21. These children attended two trainable and one educatible mentally handicap schools in Ankara in 1993-1994 academic year. The other group consisted of 86 pediatricians who worked at one government hospital and one university hospital in Ankara..“Attitudes to People with Mental Handicaps Scale”developed by.Nursey et al (1988) was adapted to Turkish and used in this research. The findings were tested through t-tests, ANOVA and TUKEY statistical techniques. The findings of this study indicated that, there were; 1. No significant differences between mothers' and fathers' attitudes to people with mental handicaps. Mothers' and fathers' attitudes were compared according to (a) degree of their child's mental handicap, (b) their
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY Dindar, Nesrin, M.A. A Comparative Study of Pediatricians' and Mothers-Fathers' Attitudes to People With Mental Handicaps, 1995 Supervisor: Prof. Dr. Latife Bıyıklı The study was conducted for the purpose of investigating the possible differences between pediatricians', mothers' and fathers' (who had mentally handicapped child) attitudes toward mentally handicapped people. The sample group consisting of 103 mothers and 101 fathers who had mentally handicapped children aged under 21. These children attended two trainable and one educatible mentally handicap schools in Ankara in 1993-1994 academic year. The other group consisted of 86 pediatricians who worked at one government hospital and one university hospital in Ankara..“Attitudes to People with Mental Handicaps Scale”developed by.Nursey et al (1988) was adapted to Turkish and used in this research. The findings were tested through t-tests, ANOVA and TUKEY statistical techniques. The findings of this study indicated that, there were; 1. No significant differences between mothers' and fathers' attitudes to people with mental handicaps. Mothers' and fathers' attitudes were compared according to (a) degree of their child's mental handicap, (b) their81 child's gender, (c) their child's age, (d) parents' ages, and (e) parents' educational background. There were no significant differences in parents' attitudes toward mentally handicapped individuals when compared on the basis of the above demographic variables. 2. Attitudes of pediatricians to people with mental handicaps were compared according to (a) pediatricians' gender, (b) pediatricians' title, (c) pediatricians' experience, and (d) number of mentally handicapped children they worked with in one year. There were no significant differences in pediatricians' attitudes toward mentally handicapped people when compared on the basis of (he above demographic variables. 3. (a) There was a significant difference between pediatricians', and mother's and fathers' attitudes toward mentally.handicapped people. Mothers' and fathers' attitudes were found more positive than pediatricians' on the total scale and“Effect on Family”,“Place in Society”, and“Quality of. Life”subscales. Pediatricans', mothers' and fathers' attitudes toward mentally handicapped individuals were compared according to their (b) gender and (c) degree of their child is handicap. There were no significant differences between pediatricians' and parents' attitudes on“Independence”subscale. Mothers' and fathers' attitudes were found more positive than that of doctors' on the total scale and the other three subscales.