Avrupa'da modern seramik sanatı
Modern ceramic art in Europe
- Tez No: 415889
- Danışmanlar: DOÇ. KEMAL ULUDAĞ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Sanayi Devrimi'ne kadar olan süreçte Dünya'da değişik kültürlerin etkileriyle gelişme göstermiş olan seramik sanatı, farklı alan ve amaçlar doğrultusunda üretilerek fonksiyonellik ile özdeşleştirilmiş bir disiplin olarak görülmüştür. Avrupa'da temellenen Sanayi Devrimi'nin oluşturduğu koşulların toplumu ve sanatı yenilikçi bakış açısı içinde etkilemesi, seramik sanatını da kalıplarının dışına çıkararak modern bir sanat alanı olarak kabul göreceği gelişim süreci içerisine sokmuştur. Sanayi Devrimi'nin etkisi ile tetiklenen bu gelişim süreci ile birlikte oluşan ekoller ve sanatsal hareketler, günümüz seramik sanatına da yansıyarak, modernist yaklaşımların ve sınıflandırmaların oluşmasına neden olmuş, böylelikle Modern Seramik Sanatına geçişe ilk adım Avrupa'da atılmıştır. Avrupa'da modern seramik sanatının gelişimi ile günümüzde seramik sanatının yeri, durumu ve kapsamı hakkında genel hatlarıyla yapılan araştırma kapsamında, modernleşmeyi hazırlayan etkenler ve süreç kronolojik bir düzen içerisinde verilmiş, seramik sanatının gelişim serüveninde rol oynayan başlıca ülkelere değinilerek gelişimine yön veren Avrupa kökenli sanatçılar hakkında bilgi ve örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
During the time until Industrial Revolution, ceramics, which was developed with the impacts of different cultures in the World, was perceived as a discipline identified with functionality in the direction of different fields and objectives. Influence on the society and art caused by conditions created by Industrial Revolution grounded in Europe within an innovative perspective put the ceramic art into process where it will progress by taking it out of contexts. Cults and artistic movements formed together with this development process stimulated with the effect of Industrial Revolution reflected on today's ceramic art and caused modernist approaches and classifications. Thus, the first step to Modern Ceramic Art was taken in Europe. In a research done on development of modern ceramics in Europe, the place, position and scope of ceramics today in general, impacts that prepared modernization and the process is given in chronological order, by mentioning the main countries that played a role in development adventure of ceramics, information and examples on European artists has been presented.