Müşteri ilişkileri yönetiminde bireysel emeklilik sistemi uygulaması
The private pension system in customer relationship management applications
- Tez No: 415928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLSUN SARIYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES); bireylerin emekliliklerinde rahat etmeleri için çalışma dönemleri boyunca düzenli olarak tasarrufta bulunmalarını sağlayan, sosyal güvenlik sistemini tamamlayan, yasayla düzenlenmiş ve yatırımcılarına vergi avantajları tanınarak özendirilmiş bir geleceğe yatırım sistemidir. Gelişen teknoloji sonucu dünya sınırların önemsiz kaldığı kocaman bir köy haline gelmiş ve söz konusu gelişmeler doğrultusunda işletmelerin, varlıklarını sürdürebilmeleri ve rekabet üstünlüğü sağlayabilmeleri için müşterileriyle bire bir ilişkiye dayalı bir pazarlama anlayışı benimseyerek müşteri ilişkileri yaklaşımlarını geliştirmeleri ve müşteri odaklı bir yönetim anlayışına sahip olmaları gerekmiştir. Bu noktada en büyük yardımcı Müşteri İlişkileri Yönetimi olmaktadır. Çünkü Müşteri İlişkileri Yönetimi, müşteri sadakatini ve memnuniyetini artırmak amacıyla müşterilerle sürekli ilişki içinde olmayı gerektiren müşteri odaklı bir pazarlama stratejisidir. Bu yaklaşıma göre işletmeler, müşterileriyle gerçek zamanlı diyaloglar geliştirebilmekte, müşterilerinin ihtiyaçlarını ve isteklerini belirleyip ona göre çözümler üretebilmekte ve müşteri memnuniyetinin ötesine geçerek müşterilerine benzersiz değerler sunabilmektedir. Bu çalışmada, müşteri ilişkileri yönetiminin, bireysel emeklilik sisteminde uygulaması kapsamında, bireysel emeklilik üyesi olan kişilerin çalıştıkları şirket ve şirketin uygulamaları hakkındaki beklentilerini ölçmeyi amaçlamıştır
Özet (Çeviri)
The private pension system; for you to be comfortable in retirement individuals throughout the study period which allows you to save on a regular basis to complement the social security system, regulated by law and that has been encouraged through the recognition of tax benefits to investors investing in a future system. For employees to be able to live in peace and prosperity in the future the correct way to give direction to the retirement planning and savings. Especially in old age individuals, the escalation of health care costs is inevitable. According to a study by Eurostat, in the EU in 2060 the population constitute approximately one third of persons over the age of 65, and 65 years and above who worked for one of every two people will be there. This situation would be a huge burden on the economy and it is considered that the social security system. In this study, Customer Relationship Management, in the context of the application in the private pension system, pension funds and individuals who are members of the company they work aims to measure their satisfaction about the company's practices.