Diş kavsi, damak, baş ve yüz şekillerine göre, insisiv papilla ile üst ön grup dişlerin ilişkilerinin incelenmesi
- Tez No: 415984
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ÜSTÜN GÜLDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bireylerin kavis,damak,baş ve yüz şekillerinin insisiv papilla ile üst ön grup dişler arasındaki ilişkide etkili olup olmadıllını,aynca yüz boyutları ile dişlerin boyutları arasında bir ilişki olup olmadıllını araştınnak amacıyla bu çalışma yapılıruştır. 50 erkek ve 37 kadın olmak üzere toplam 87 kişiden ölçüler alınarak modeller elde edilmiştir.Angle Class i kapanışa sahip,yaşları 18-30 arasında dellişen bireylerin seçiminde aşağıdaki kriterler gözönüne alınmıştır: -Hernangi bir ortodontik tedavi görmemiş olması -Normal çene ve yüz ilişkisine sahip olması -Üçüncü molar dişler hariç,maksilla ve mandibulada en az 28 diş bulunması Aljinat ölçüden elde edilen modeller üzerinde insisiv papillanın posterior noktası belirlenmiş,ön dişlerin labial yüzeylerinin en dış noktası çizilmiştir. 12.5 X büyütmeli mikroskop alttnda insisiv papilla ile ön grup dişler arası mesafe ölçülmüştür. Maksiller kaviste kompas yardımıyla aşağıdaki ölçümler yapılıruştır : Diş kavsinin genişliği, ikinci molar dişlerinin bukkal yüzleri arasındaki mesafe ölçülerek ortalama olarak belirlenmiştir.Diş kavsinin uzunlullu, maksiller kaviste sol tarafta ön dişlerin labialinin en dış noktası ile posterior dişlerin en distali arasındaki mesafe ölçülerek ortalama olarak belirlenmiştir. Standart antropolojik metodlar kullanılarak başın maksimum genişlilli ve maksimum uzunlullu ölçülmüştür.Maksiller kavsin sall ve sol tarafında üst ön grup dişlerin meziodistal ve bukkolingual boyutlarının ölçümleri için 0.1 mm hassasiyetle kompas kullanılmıştır. Sonuç olarak bireylerin kavis,damak,baş ve yüz şekilleri faktörlerinin tek başlarına insisiv papilla ile ön grup dişler arasındaki ilişkide önemli olmadıllı,bu faktörlerin çeşitli interaksiyonlarının bu ilişkide önemli oldukları bulunmuştur.Aynca yüz genişliği ile dişlerin genişlikleri arasında dollrusal bir ilişki tesbit edilmiş,yüz uzunlullu ile dişlerin kuran boylan arasında ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been planned with the purpose of investigating the relationship of the dental arch form,palate form,skııll form and face form with maxillary six anterior teeth to incisive papilla and of investigating the relationship between facial dimension and tooth dimension. in this research 87 master casts taken at attention from 50 males and 37 females have been rnade.They had Angle's Class i occlusion and also their ages ranged from 18-30 years. The choice of the subjects for the investigation was made according to following criteria: -They should not have undergone any orthodontic treatment previously -Have anormal jaw and face relationship -Except for the third molar,have at least 28 tooth in maxiila and mandibula Posterior border of incisive papiila and the most labial aspect of maxillary anterior teeth were pointed from plaster casts of alginate impressions.The distance between incisive papilla and maxiilary anterior teeth was measured with a microscope of 12.5 X magnifying power. The following dimensions of the maxiHary dental arch have been measured with dial gauge: The dimensions of dental arch width have been measured as the average of the distances between the most buccal surfaces of the second molars. The dimensions of dental arch length have been measured between the most labial aspects of anterior teeth and the most distal aspects of posterior teeth in each case on the left side of the maxillary arch. By using standart anthropological methods,maximum head length and breadth has been measured.Tooth size have been measured for the permanent teeth on the left and right side of the max.illary arch. The maximum mesiodistal and buccolingual crown diarneters have been deterrnined by dial gauge to the nearest 0.1 mrn,from p1aster casts of alginate impressions. As a result factors such as shape of the arch,palate,skull and face has not been found significant by themselves in the relation between the incisive papilla and the six anterior teeıh rather several interactions of these factors play important role in this relationship.It has been determİned that there was a direct relation between the facial width distance and the central ıeeth width and that there hasn't such a relation between the faciallength distance and the crown length.