Kronik konstipasyon hasta değerlendirme ve yaşam kalitesi ölçeğinin türk toplumu için geçerlilik ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi
Validity and reliability of patient assessment of constipation quality of life scale for turkish society
- Tez No: 416031
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
AmaçKronik konstipasyon hastanın büyük ölçüde yaşam kalitesini bozmakla birlikte önemli oranda mali kayba ve iş gücü kaybına yol açmaktadır. Kronik konstipasyonlu hastaların yaşam kalitelerini değerlendirmek için spesifik çok az sayıda değerlendirme formu kullanımdadır. Bunlardan en duyarlı olanı PAC-QOL (Patient Assesment of Constipation-Quality Of Life) anketidir. Dil ve hastalıkların coğrafi dağılım farklılıklarına bağlı olarak tanı, semptom değerlendirme ve yaşam kalitesi anketleri kültürler arası farklılıklar göstermektedir. Geçerliği ve güvenirliği gösterilmiş kronik konstipasyonla ilgili Türkçe yaşam kalitesi anketi bulunmamaktadır. Bu çalışma, ?Konik Konstipasyon Hasta Değerlendirme ve Yaşam Kalitesi Ölçeği `nin Türk toplumu için geçerlik ve güvenirliğini belirlemek amacıyla planlanan tanımlayıcı ve metodolojik bir araştırmadır.Gereç ve YöntemÇalışmaya, Ocak-Haziran 2012 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Polikliniği'ne başvuran konstipasyon yakınması olan ve kronik fonksiyonel konstipasyon kriterlerine uyan hastalar alınmıştır. Araştırma verileri anket formu yardımıyla 154 kişilik örneklem grubundan elde edilmiştir. ?KKYKÖ? kronik kabızlığın yaşam kalitesi ve günlük yaşam aktiviteleri üzerindeki etkilerini ölçmek için geliştirilmiş, puanlaması ve yapısı bakımından basit bir ölçektir. ?KKYKÖ? toplamda 28 soru içermektedir. Ölçeğin faktör analizi yapısı incelendiğinde ?Fiziksel rahatsızlık?, ?Psikososyal rahatsızlık?, ?Kaygılar-uyarılar? ve `Tatminlik' olmak üzere 4 alt boyuttan oluştuğu görülmektedir. Ölçeğin hipotez sınamasında ölçüt geçerliği için konstipasyon semptom değerlendirme, örtüşüm geçerliliği için SF 36 anketleri kullanılmıştır. Katılımcılar anketler yüz yüze görüşme yöntemi uygulandıktan 2 hafta sonra güvenirliğini test etmek için `KKYKÖ' hastalara yeniden uygulanmıştır.SonuçlarBu araştırmada yer alan 154 kişinin yaş ortalaması 49.45 ± 17.21 yıldır. Araştırma grubunun %72'si kadındır ve %38.3'ünün ilkokul düzeyinde eğitimi vardır. Gerekli izinler istendikten sonra `KKYKÖ' İngilizce'den Türkçe'ye `çeviri-tekrar çeviri yöntemi' kullanılarak çevrilmiştir. `KKYKÖ'nin içerik geçerliliği uzman görüşlerine dayanılarak sınanmıştır. `KKYKÖ'nin iç tutarlılığı iyi düzeydedir ( Cronbach Alpha katsayısı 0.89).
Özet (Çeviri)
BackgroundChronic constipation not only ruins the patient?s quality of life significantly but also results in substantial financial and labor loss. There are a few specific evaluation forms in use to evaluate the life quality of patients with chronic constipation. The most sensitive one of these forms is PAC-QOL (Patient Assessment of Constipation ? Quality of Life) survey. Diagnosis, symptom evaluation and quality of life surveys differ between cultures depending on the language and disease?s geographical distribution. There aren?t any life quality surveys on chronic constipation in Turkish language, whose validity and reliability has been proven. This study is a descriptive and methodological research planned to define validity and reliability of the ?Patient Assessment of Constipation Quality of Life Scale? for Turkish society.Material and MethodThe study included the patients suffering from constipation, who applied to Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Department of Gastroenterology outpatient clinic between January and June 2012. These patients? complaints were consistent with the chronic functional constipation criteria. Research data were achieved from a sample group of 154 patients who filled in the survey form. With regards to its scoring system and structure, ?Patient Assessment of Constipation Quality of Life Scale? is a simple scale developed to measure the effects of chronic constipation on quality of life and daily life activities. ?Patient Assessment of Constipation Quality of Life Scale? consists of total 28 questions. The factor analysis structure of the scale shows that it is comprised of 4 sub-dimensions including ?Physical discomfort?, ?Psychosocial discomfort?, ?Concerns-remarks? and ?Satisfaction?. In hypothesis verification of the scale, constipation symptom assessment was used for criterion validity and SF 36 surveys were used for overlapping validity. The surveys were carried out face-to-face and ?PAC QOL? was filled out by patients again to test the reliability 2 weeks later.ResultsThe age average of 154 persons in this study is 49.45 ± 17.21 years. 72% of the research group is women and 38,3% has education on elementary level. After obtaining necessary permissions, ?PAC QOL? was translated from English to Turkish by ?translation-retranslation? method. Content validity of ?PAC QOL? was tested by specialist?s comments. Internal consistency Cronbach Alpha coefficient of ?PAC QOL? is on good level as 0.89.