Kronik konstipasyonu olan serebral palsili çocuklarda abdominal masaj, konnektif doku masajı ve refleksoloji uygulamalarının konstipasyon ve uyku kalitesi üzerine etkinliğinin karşılaştırılması
A comparison of the effectiveness of abdominal massage, connective tissue massage, and reflexology applications on consti̇pation and sleep quality in children with chronic constipati̇on and cerebral palsy
- Tez No: 866276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, Serebral Palsi'li (SP) hastalarında farklı masaj uygulamaları olan klasik abdominal masaj, konnektif doku masajı ve refleksoloji yöntemlerinin uyku, konstipasyon şiddeti ve dışkı formu, ebeveyn uyku kalitesi üzerine olan etkilerini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya konstipasyon şikâyeti olan 60 SP'li çocuk dâhil edildi. Hastalar basit randomizasyon yöntemiyle Klasik Abdominal Masaj (KAM), Konnektif Doku Masajı (KDM) ve Refleksoloji (REF) grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. Her üç grupta birbirinden farklı olarak KAM, KDM ve REF yöntemleri haftada üç kere olmak üzere 8 hafta uygulandı. Çalışmaya dâhil edilen bireylere çalışma öncesi, çalışma sonrası 8. hafta ve takip dönemi 12. hafta olmak üzere toplam üç kez değerlendirme yapıldı. Tedavi öncesi, tedavi sonrası ve takip dönemlerinde konstipasyon şikâyetini değerlendirmek için Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği (KCÖ) ve Bristol Kaka Skalası (BKS), motor fonksiyonlarını değerlendirmek için Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (KMFSS) ve Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü (KMFÖ-88), fonksiyonel bağımsızlığını değerlendirmek için Pediatrik Foksiyonel Bağımsızlık Ölçütü (PFBÖ) ve uyku durumlarını değerlendirmek Çocuklarda Uyku Formu (ÇUF) kullanıldı. SP'li çocuların ebeveynlerinin uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) kullanıldı. Gruplar arası yapılan karşılaştırma sonucunda KMFSS, KMFÖ-88, PFBÖ ve MAS skorlarının da tüm gruplarda benzer düzeyde olduğu belirlendi (p>0,05). Uygulama sonrası tüm grupların BKS skorlarında anlamlı düzeyde artış (p0,05). Sonuç olarak, abdominal masaj, konnektif doku masajı ve refleksoloji uygulamaları sonrasında konstipasyon şikâyetinde anlamlı düzeyde azalma sağladığı; ancak refleksoloji uygulamasının diğer iki yöntemden üstün olduğu sonucuna varıldı. Çocuk ve ebeveyn uyku kalitesi üzerinde her üç yöntemin de eşit düzeyde etkili oldukları görüldü. Gelecekte konstipasyonu olan SP'li çocuklarda tedavilerin konstipasyon üzerine etkinliğinin karşılaştırılmasında objektif değerlendirme yöntemlerinin kullanılması ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of different massage applications, including classical abdominal massage, connective tissue massage, and reflexology, on sleep quality, the severity of constipation, stool consistency, and parental sleep quality in patients with Cerebral Palsy (CP). The study included 60 children with CP who complained of constipation. Patients were randomly assigned to three groups: The classical Abdominal Massage (CAM) group, Connective Tissue Massage (CTM) group, and Reflexology (REF) group. CAM, CTM, and REF methods were applied three times a week for a total of 8 weeks in each group. The participants were evaluated three times: before the study, at the end of the 8th week (post-treatment), and during the 12th-week follow-up period. The Constipation Severity Scale (CSS) and Bristol Stool Scale (BSS) were used to assess constipation complaints before treatment, after treatment, and during the follow-up period. The Gross Motor Function Classification System (GMFCS) and Gross Motor Function Measure (GMFM-88) were used to evaluate motor functions. The Pediatric Functional Independence Measure (WeeFIM) was used to assess functional independence, and the Children's Sleep Habits Questionnaire (CSHQ) was used to evaluate sleep status. The Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) was used to assess the sleep quality of the parents of children with CP. Comparison between the groups revealed that GMFCS, GMFM-88, WeeFIM, and MAS scores were similar in all groups (p>0.05). After the application, all groups showed a significant increase in BSS scores (p0.05). In conclusion, abdominal massage, connective tissue massage, and reflexology resulted in a significant reduction in constipation complaints, while reflexology demonstrated superiority over the other two methods. All three methods were equally effective in improving the sleep quality of children and parents. Objective evaluation methods and assessment of the quality of life are needed for future studies comparing the effectiveness of treatments for constipation in children with CP.