Dissinerjik defekasyonda ev tipi biofeedback tedavisinin etkinliği
- Tez No: 929456
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİSİNA BULUT, PROF. DR. VAFİ ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kronik kabızlık toplumda yaygın bir sorundur. Kronik kabızlığı olan hastaların yaklaşık yarısında obstrüktif defekasyon izlenmektedir. Obstrüktif defekasyonu olan hastaların yarısında ise temel patoloji dissinerjik defekasyondur. Dissinerjik defekasyon (anismus), hayat tarzı değişiklikleri ve medikal tedaviye nadiren cevap verir. Cerrahinin etkinliği ise tartışmalıdır. Konservatif tedaviye yanıt alınamayan hastalarda en etkin tedavi anal biofeedback tedavisidir. Çalışmamızda ev tipi biofeedback tedavisinin dissinerjik defekasyon tedavisinde etkinliğini araştırmayı amaçladık. MATERYAL VE METOT: Obstrüktif defekasyon semptomları ile genel cerrahi polikliniklerine başvuran hastalar fizik muayene, kolonoskopi, anal manometre ve MR defekografi ile değerlendirildi. Roma 4 kriterlerine göre dissinerjik defekasyon saptanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, semptomlar ve semptomların süresi, komorbiditeleri, anal manometre sonuçları ve defekografi bulguları kaydedildi. Tedavi öncesinde klinik semptom skorlaması Obstrüktif Defekasyon Sendromu Skoru (ODS-S), yaşam kalitesi ise Konstipasyon Yaşam Kalitesi Ölçeği (KYKÖ) skoru kullanılarak hesaplandı. Çalışmaya alınan hastalara ev tipi biofeedback tedavisi uygulandı. Hastalardan bu tedaviyi evde günlük 30 dk olacak şekilde toplamda üç ay boyunca uygulaması istendi. Hastalar birinci ve ikinci haftalarda, birinci ay, ikinci ay ve üçüncü ayda kontrol muayene çağrıldı. Üç aylık tedavi sonunda ODS-S ve KYKÖ skorları tekrar hesaplandı. Bu çalışmanın birincil çıkarımı, ev tipi anal biofeedback tedavisi ile ODS-S ve KYKÖ skorundaki değişimleri saptamaktır. İkincil çıkarım ise dissinerjik defekasyona eşlik eden anal bölgedeki organik bozuklukların ve psikiyatrik bozukluk oranlarının saptanmasıdır. BULGULAR: Ocak 2022 ile Eylül 2024 tarihleri arasında uygun kriterleri karşılayan toplam 24 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 13 (%54.2)'ü kadındı. Ortanca yaş 49.5 (18-71) bulundu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Chronic constipation is a common problem in the community. Approximately half of the patients with chronic constipation exhibit obstructive defecation. In approximately half of the patients with obstructive defecation, the primary pathology is dyssynergic defecation. Dyssynergic defecation (anismus) rarely resolves with lifestyle changes and medical treatment. The efficacy of surgery remains controversial. The most effective therapy is anal biofeedback. In this study, we aimed to evaluate the efficacy of home-based biofeedback therapy in the treatment of dyssynergic defecation. MATERIALS AND METHODS: Patients presenting to the general surgery outpatient clinics with symptoms of obstructive defecation were evaluated through physical examination, colonoscopy, anal manometry and MR defecography. Those diagnosed with dyssynergic defecation according to the Rome IV criteria were included in the study. Demographic characteristics, symptoms and their duration, comorbidities, anal manometry results and defecography findings were recorded. Pre-treatment symptom severity was assessed using the Obstructed Defecation Syndrome Score (ODS-S), and quality of life was evaluated with the Patient Assessment of Constipation Quality of Life questionnaire (PAC-QOL). Home-based biofeedback therapy was administered to all participants. The patients were instructed to perform biofeedback exercises at home for 30 minutes daily with a total period of three months. Follow-up examinations were conducted at the first and second weeks, and at the end of the first, second, and third months. Post-treatment ODS-S and PAC-QOL scores were reassessed. The primary outcome of this study is to determine the changes in ODS-S and PAC-QOL scores with home-based anal biofeedback therapy. The secondary outcome is to identify the organic disorders in the anal region and psychiatric disorders accompanying dyssynergic defecation. RESULTS: A total of 24 patients who met the inclusion criteria were enrolled in the study between January 2022 and September 2024. 13 (54.2%) of the patients were female. The median age was 49.5 (18-71).