Sosyal medya pratiklerinde islami kimlik temsilleri
Les representations d'identites islamiques dans les reseaux sociaux
- Tez No: 416073
- Danışmanlar: DR. GÜLSÜN GÜVENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Toplumsal bir varlık olarak insana özgü olan belirti, nitelik ve özelliklerle, birinin belirli bir kimse olmasını sağlayan şartların bütünü ve kişinin kim olduğunu belirten belge anlamlarını taşıyan kimlik kavramı, hem tekillik hem de ilişkisellik üzerinden inşa edilerek, bireyin kendisiyle, diğer bireylerle, devlet ve toplum nezdindeki mahiyetini belirlemektedir. Bu mahiyet, bireysel, sosyal, kolektif ve kültürel kimliklerle olabileceği gibi son on yılda yapılan büyük ölçekli araştırmalarda da öne çıktığı üzere, dini kimlikler aracılığı ile de toplumda var olmaktadır. Bununla birlikte, günümüzde sosyal hayatın varlığına katkıda bulunan ve giderek toplumsallaşmanın durağı haline gelen sosyal medya pratikleri, bireylerin başat bir ideolojik çerçeve olmaksızın, her türlü içeriği üretmelerine ve paylaşmalarına olanak tanımaktadır. Bireylerin, gönüllü olarak yer aldığı, kendi amaçları ve istekleri doğrultusunda oluşturdukları `?imaj?? lar yoluyla diğerleriyle etkileşimde bulundukları sosyal medyada dini kimliklerin nasıl ve hangi öğelerle temsil edildiği bu çalışmanın sorunsalını oluşturmaktadır. Bu çerçevede, Aralık, Ocak ve Şubat 2013 dönemlerini kapsayan Twitter Gündem başlıkları ( trending topics) incelenecek, gündem maddeleri üzerinden tartışılan konuların dağılımı ve bu konular hakkında görüş belirten kullanıcıların din referanslı söylemleri içerik ve söylem analizleri yöntemleri kullanılarak saptanacaktır. Bununla birlikte, aynı dönem içerisinde, Türkiye?deki Twitter kullanıcıları arasından, rastgele basit örnekleme ile seçilmiş, kişisel bilgiler bölümünde dini kimliğini ifade eden kullanıcıların, dini kimliklerini temsil ettikleri ortak ve farklı öğeler analiz edilecektir. Kullanıcılarla yapılan derinlemesine görüşmeler aracılığı ile de gündelik hayat pratiklerinde dini kimliğin temsiline dair unsurlar tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Identity, defined as an ensemble of the conditions which makes of a `?man?? an individual, is based on his attributions, features and specifications that distinguishes him among the others. In addition, identity is a representation of an individual existence in a society and also a proof to legitimate claims on who he is. Identity determines the presence of an individual in relation to his self, the others as well as to the state and society which he lives in, while sustaining its singularity and relationality. The presence, in question, takes a form of individual, social, collective and cultural identities and recently, it has been transformed into a manifestion of a religious identity. In addition, social media practices which allow people to create and share any concept without a motivation of an ideological ground, contribute and proliferate this manifestation. Also, it offers a free space to `?images?? which people put together voluntarily in accordance with their religious identities. Therefore, the problematic of this study encircles the question of how and through what constituents the representations of religious identities are constructed in social media. These representations are analysed by means of `?Social Representations Theory??,content and discourse analysis methodologies over a 3 month period ( December, January and February 2013), together with the trending topics on Twitter and tweets for the depiction of various characteristics on religious identity.