'The mad' spotted? Politics of mad identity through discursive themes on Mahallenin Delisi (the mad of the neighborhood)
'Deli' görüldü? Mahallenin Delisi üzerine söylemsel izlekler ve deli kimliği politikaları
  1. Tez No: 416080
  2. Yazar: AYSU ARICAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDAR AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma öncelikli olarak deli kimliği politikalarını ele almaktadır ve özellikle de kaybolmakta olan bir kamusal figür olan mahallenin delisinin sosyal bir kimlik olarak söylemsel kurgulanış biçimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, mahallenin delisinin belirgin özelliklerinin kurgulanış biçimleri ve bu kimlikle bağdaştırılan belirli duygular, sosyal değerler, sosyal rol ve işlevler çerçevesinde bu figürle sosyal ilişkilenme biçimleri incelenmektedir. Ayrıca, mahallenin delisi kimliğinin akıl hastası kimliği ile nasıl ilişkilendirildiği ve psikiyatrik söylemin deli kimliğinin kurgulanmasında hangi açılardan etkin olduğu gibi konular mahallenin delisi üzerine söylemsel izlekler aracılığıyla değerlendirilmektedir. Mahallenin delisi ile ilgili bireysel deneyim ve görüşleri alabilmek amacıyla, İstanbul, Antalya ve Afyonkarahisar şehirlerinde, toplamda otuz-üç orta yaşlı kişinin katıldığı beş farklı yarı yapılandırılmış odak grup görüşmesi yapılmıştır. Katılımcılar çoğunlukla şehirlerin yerlilerinden seçilmiş ve yaş aralığı otuz-beş ile altmış-beş olarak belirlenmiştir. Odak grup oturumlarının görüntü ve ses kaydı alınmıştır ve oturumlar ortalama olarak doksan-sekiz dakika sürmüştür. Bu çalışma, her ikisi de deliye atıfta bulunmak için kullanılsa da, mahallenin delisinin kamusal bir kimlik olarak, akıl hastasının ise tıbbi ve kurumsal bir kimlik olarak kurgulandığını göstermektedir. İki kimliğin kurgulanış biçimlerindeki ayrılıklar, deliyle kurulan sosyal ilişkilerin biçimini ve delinin kapatılması üzerine görüşleri de etkilemektedir. Mahallenin delisi, mahalle halkı tarafından çocuklaştırma yoluyla benimsenerek mahallede yaşamını sürdürebilirken, akıl hastası suçla ilişkilendirilerek dışlanması ve kapatılması meşrulaştırılmaktadır. Buna ek olarak, şehirlerin neoliberalleşme süreçlerine bağlı olarak kamusal alanda süregelen sosyal ve mekansal değişimlerin, suç ve şiddetin dramatize edilmesi üzerinden mahallelerde yeni toplumsal kontrol, düzenleme ve dışlama pratikleri ortaya çıkardığı tartışılmaktadır. Kamusal alanlar, deliyle ve ötekileştirilen diğer gruplarla sosyal karşılaşmaları sınırlandıran biçimlerde yeniden geliştirilmekte, dönüştürülmektedir ve bu durum delinin dışlanmasını pekiştirmektedir. Kısaca, modern psikiyatri ve neoliberal şehircilik anlayışı, kendilerine özgü kamusal güvenlik söylemleri ve toplumsal kontrol ve düzenleme mekanizmaları yoluyla delinin dışlanmasını meşrulaştırırken, kamusal bir kimlik olan mahallenin delisinin kaybolmasında bu iki egemen söylem birlikte etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study primarily deals with the politics of mad identity, and specifically, it aims to explore the discursive construction of mahallenin delisi (the mad of the neighborhood), a disappearing public figure, as a social identity in the accounts of non-professional people. In this direction, the construction of the prominent characteristics of the mad of the neighborhood, and the mode of social relations with this figure in terms of particular emotions, social values, social roles and functions that are attached with this identity are examined. In addition, the relation of the mad of the neighborhood identity to the mental patient identity, and the particular aspects psychiatric discourse operates in the constructions of mad identity are explored through discursive themes on mahallenin delisi. Five semi-structured focus group interviews including thirty-three middle-aged adults were conducted in İstanbul, Antalya and Afyonkarahisar to collect personal experiences and views on the mad of the neighborhood. The participants were mostly the natives of the city the session was held, and their age ranged from thirty-five to sixty-five. Focus group sessions were audio and video recorded, and the mean duration of the sessions was ninety-eight minutes. The study demonstrates that the mad of the neighborhood is constructed as a public identity whereas the mental patient is constructed as a medical and institutional identity, albeit both terms refer to the mad. The differences in the respective constructions of the two identities further influence the mode of social relations with the mad and the perspectives on the confinement of the mad. Whereas the mad of the neighborhood was embraced among the neighborhood community through infantilization and could lead a life in public space, the social exclusion and the confinement of the mental patient is legitimized through their criminalization. Moreover, the ongoing spatial and social transformations of public space in terms of the neoliberalization of the cities are argued to produce new modes of social control, regulation, and exclusion in the neighborhoods through the dramatization of crime and violence. The public spaces are redeveloped and transformed in ways to limit social encounters with the mad and other marginalized groups, which further reinforces the social exclusion of the mad. In sum, modern psychiatry and neoliberal urbanism both contribute to the disappearance of the mad of the neighborhood as a public identity through their legitimization of social exclusion of the mad in their own particular discourses on public safety and through their respective mechanisms of social control and regulation.