2,4-dichlorophenoxyacetic acid'in schistocerca gregaria forskal (acridiae: orthoptera) erkeklerinde kiazma frekansına ve meiotik bölünmeye etkileri
  1. Tez No: 3184
  2. Yazar: SERDAR KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ BİLALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
- 56 - 6. ÖZET Bu çalışmada, 2,4-D'nin (2,4 - Dichloropenoxy acetic acid) S. gregaria ergin erkeklerinde kiazma frekansı üzerine etkileri ve kromozomlarda oluşturdukları aberasyonlar göz lenmiştir. 2,4 -D, 4 farklı dozda çimlere püskürtülerek yedirmek ve abdomene enjekte etmek suretiyle çekirgelere uy gulanmıştır. Buğday çimlerine püskürtülerek 24 saat çekirgelere yedirilen 2,4-D'nin tüm dozlarının kontrole göre kiazma frekansında önemli düşüşe neden olduğu gözlenmiştir. Kiazma frekansında azalma doz ile linear bir ilişkide görülmemiştir. Enjeksiyon yoluyla 2,4 -D uygulanmasında kontrole göre kiaz ma frekansında önemli bir fark saptanamamiştır. Aynı doz uy gulanan çekirgeler arasındaki farkın bireysel reaksiyon fark lılıklarından ileri geldiği tahmin edilmektedir. Yedirilmek suretiyle verilen 2,4-D'nin kromozomlarda kontraksiyona neden olduğu gözlenmektedir. Kromozomlarda gö rülen en önemli hasar, kromozoml ardaki yapışkanlık ve topak- 1 aşmadır. Az oranda olsa bile anafaz köprülerine ve kromozom fragmentl erine rastlanmıştır. Poliploid çekirdeklere ve mik- ronukieuslara rastlanması, 2,4-D'nin ı-s.-. gregaria' da.' iğ ipliklerine etki ettiğini göstermektedir. Enjeksiyon- 57 - yoluyla 2,4 -D verilen çekirgelerde bu hasarlara rastlanma mıştır. Çekirgelere yedirilen 2,4-D'nin yumurta açılımını azalttığı da gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 58 - SUMMkEY In this study, the effects of 2,4- D on the chiasma frequency of Schistocerca gregaria adult males and aberrations which these formed in chromosomes have been observed. 2,4 - D, was applied on grasshoppers by way of feeding, spouted on the grass and injecting it to the abdomen in four different doses. When compared with the control, it has been observed that all doses of 2,4- D fed to the grasshoppers during 24 hours after spouting these on the wheat caused an important reduction in the chiasma frequency. It has also been observed that the decrease in the chiasma frequency was not linearly dependent upon the dose given. When compared with the control no important difference could be determined in the chiasma frequency following the application of 2,4- D by way of injection. There is reason to believe that the difference between the grasshoppers administered the same dose resulted from different individual reactions. It has been observed that 2,4- D intake has caused contractions in the chromosomes. The most important damages observed in the chromosomes were stickiness and clumping.- 59 - Though rather rare, anaphase bridges and fragments of chro mosomes have been noted. The observation of polyploid nuclei and micronuclei indicates- that 2,4- D has affected the spindles of the S. gregaria. No such damages -were observed in the grasshoppers given 2,4- D by injection. It has also been observed that 2,4- D fed to the grasshoppers reduced egg hatching.