Elektif sezaryen seksiyo da uygulanan anestezi tekniklerinin anne-bebek konforu ve emzirme üzerine etkileri
Anaesthetic techniques for elective caesarean section and its effects on the mother-infant comfort and breastfeeding
  1. Tez No: 416101
  2. Yazar: ECE YAMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİŞ ALTINDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışma, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi?nde Etik Kurul onayı alınarak, Kadın Hastalıkları ve Doğum Ameliyathanesi?nde elektif Sezaryen Seksiyo endikasyonu konulan, önceden çalışma ile ilgili bilgi verilip onayları alınan, yaşları 20 ? 40 arası ASA 1 ? 2 grubuna giren 60 olgu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamına alınan olgular rastgele grup-1 KSE (Kombine Spinal Epidural uygulanan grup n = 30) ve grup-2 GA (Genel Anestezi uygulanan grup n = 30) olarak ayrılmıştır. Olgular, ameliyat odasına alındıktan sonra elektrokardiyografi (EKG), sistolik arter basıncı (SAB), diastolik arter basıncı (DAB), noninvaziv ortalama arter basıncı (OAB), periferik oksijen saturasyonu (SpO2) monitorize edilerek ölçülen değerler kaydedilmiştir. Her iki grupta 24 saat boyunca hasta kontrollü analjezi cihazı kullanılmıştır. Ağrı şiddeti verbal analog skala (VAS 0-10) ile, hemodinamik veriler ve yan etkiler (hipotansiyon, solunum depresyonu, bulantı-kusma, kaşıntı, titreme) postoperatif 0, 1, 2, 6, 12 ve 24. saatlerde kaydedilmiştir. Olguların sosyodemografik verileri, APGAR, EPDS, BECK, STAI puanları, yaş, VKİ, gebelik haftası, emzirmeye başlama zamanı, ek analjezi ihtiyacı, ameliyat süresi, ameliyatı yapan hekimin tecrübesi değerlendirilmiştir. Elimizdeki verilerin analizinde kombine spinal epidural ve genel anestezi karşılaştırılmasında birçok parametrenin değerlendirilmesinde özellikle anne bebek konforu ve emzirme üzerine etkileri açısından bakıldığında iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmemiştir. Bu bulgular altında genel anestezi ve kombine spinal epidural anestezi uygulamaları Sezaryen Seksiyo anestezisi içinde kullanılabilecek uygulamalardır.
Özet (Çeviri)
This study of research has been made in Istanbul University Cerrahpasa Faculty of Medicine Department of Anesthesiology with the approval of the Ethics Committee in the Obstetrics and Gynecology Operation Room. There are 60 cases who are in the ASA 1-2 group and their ages change between 20 and 40. They put an elective caesarean indication and they were informed about the study. Cases which were being operated randomly divided in group 1 CSE (the group which is applied Combined Spinal Epidural n = 30) and group 2 GA (the group which is applied General Anesthesia n = 30). After cases entered the operation room electrocardiography (ECG), systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), non-invasive arterial pressure (MAP), peripheral oxygen saturation (SpO2) values monitored and recorded. Patient-controlled analgesia device was used for 24 hours in both groups. Pain intensity was recorded with verbal analogue scale (VAS 0-10) and the hemodynamic data and side effects (hypotension, respiratory depression, nausea, vomiting, itching, chills), postoperative has happened at 0, 1st, 2nd, 6th, 12th and 24th hours. Sociodemographic data and APGAR, EPDS, STAI, BECK points, age, BMI, gestational week, time of initiation of breastfeeding, additional analgesia requirement, operation time of cases and experience of operating physician has been evaluated. Consequently, in the analysis of the data that we have for the comparison of combined spinal-epidural and general anesthesia and in the evaluation of many parameters especially in the terms of the mother-infant comfort and breastfeeding effects there were no statistically significant difference between two groups. Under these findings general anesthesia and combined spinal-epidural anesthesia applications can be used in caesarean anesthesia.