Bipolar bozukluk tanılı hastalarda metobolik sendrom sıklığı ve klinik demografik verilerle ilişkisi
Incidence of metabolic syndrom among bipolar disorder patients and their clinic demographic features
  1. Tez No: 416102
  2. Yazar: DENİZ YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET GÜLEÇ ÖYEKÇİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bipolar bozukluk önemli ölçüde morbidite, mortalite ve sağlıkla ilgili yüksek harcamalarla giden yineleyici ve süreğen bir bozukluktur. Metabolik sendrom koroner arter hastalığı, diyabet ve mortalite riskinde artışa neden olan ölümcül bir endokrinopatidir ve toplumdaki yaygınlığı giderek artmaktadır. Psikiyatrik hastalığı olanlar metabolik sendrom açısından topluma göre artmış risk altındadırlar. Bu çalışmanın amacı bipolar duygudurum bozukluğu hastalarında metabolik sendrom sıklığını incelemek ve klinik demografik özellikleri değerlendirmektir. YÖNTEM: Çalışma bipolar duygudurum bozukluğu tanısı alan 80 ötimik hasta üzerinde yürütülmüştür. Hastalara sosyodemografik ve klinik bilgi formu doldurulmuştur, tanı ve eş tanı SCID-I tanı ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Hastaların bel çevreleri, kilo ve boyları ölçülmüş, BKİ?leri hesaplanmış, kan basıncı ölçümleri yapılmıştır. Açlık kan Şekeri, HDL kolesterol ve trigliserit değerleri hastaların laboratuar verilerinden elde edilmiştir. Metabolik sendrom tanısı ATP-III tanı ölçütleri kullanılarak konulmuştur. Ötimik duygudurum Young Mani Derecelendirme Ölçeği ve Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya alınan bipolar bozukluk tanılı hastaların %37.5?inde MS vardı. Hastaların %25?inde psikiyatrik ek tanı bulunmaktaydı. Psikiyatrik eş tanı alan bireylerde metabolik sendrom %40 olarak saptandı. Metabolik Sendrom oranı 35 yaş üstü grupta MS oranı (%45), 18-35 yaş arası bireylere göre (%22,2) yüksekti. Çalışmamızda cinsiyet, psikiyatrik eş tanı varlığı, özkıyım girişim ve tedavi seçiminde metabolik sendrom görülme sıklığı açısından anlamlı fark yoktu. Erkek ve kadın hastaların metabolik sendrom kriterleri karşılaştırıldığında trigilserit değerleri erkeklerde anlamlı olarak yüksekti. TARTIŞMA VE SONUÇ: Yaş ile birlikte metabolik sendrom sıklığının arttığı gözlenmiştir. Bipolar bozuklukta metabolik sendromun gelişmesi ilaç kullanımı, yaşam tarzı, genetik, HPA sistem bozukluğu, hastalıkların mekanizmasındaki immunolojik faktörler gibi birçok nedene bağlı olabildiği için hastalar kişisel olarak değerlendirilmelidir. MS ile ilgili bu kadar değişkenin bir arada olması hasta populasyonunda farklı birimlerde farklı oranların gözlenmesine neden olmakta ve yaygınlık çalışmalarının önemini arttırmaktadır.Bu sebeple bazal ve periyodik medikal değerlendirmeler bu hastaların ele alınmalarında standart bir bileşen haline gelmelidir. ANAHTAR KELİMELER: Bipolar Bozukluk, Metabolik Sendrom, Eş tanı, SCID
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE : Bipolar disorder is a chronic and relapsing disorder leading high rates of morbidity , mortality and excessive health care costs. The metabolic syndrom is a fatal endocrinopathy , causing coronary artery disease, diabetes mellitus and high mortality rates , has increasing prevalance at population. The psychiatric patients carry higher risk than population in regard to metabolic syndrom. The objective of this study is investigating the incidence of metabolic syndrom among bipolar disorder patients and evaluating their clinic and demographic features. METHODS : 80 euthmic patient who have bipolar affective disorder accepted for research.The sociodemographic data and clinical information paper filled for each participant, their diagnosis and comorbidities evaluated with SCID-I diagnostic scale. Patients? waist circumference, weight and height measured, BMI calculated and blood pressure measured. Fasting blood glucose , HDL cholesterol and triglycerites blood level values obtained from labratory data of patients. The metabolic syndrome diagnose determined according to ATP-III diagnostic criteria. Euthymic mood is evaluated by using Young Mania Rating Scale and Hamilton Depression Rating Scale. FINDINGS : The rate of metabolic syndrom found 37% among bipolar affective disorder patients inside study participants. Patients 25% had psychiatric comorbidities. The rate of metabolic syndrom found 40% among individuals who had psychiatric comorbidity. The metabolic syndrome incidence of ? 35 years old (45%) participants is higher than 18-35 years (22,2%) . Our study found no significant differance between metabolic syndrome rate and gender, psychiatric comorbidity , suicide attempt and treatment choice. However , men and women compared according to the criteria of metabolic syndrome, triglycerites blood level of men found significantly elevated than women. DISCUSSION AND CONCLUSION: The increasing metabolic syndrome rate is observed according to age . Bipolar affective disorder patients should be evaluated individually because of different metabolic syndrome predisposing factors like drug use, behavioural factors, genetics, HPA system disorder, immunologic factors working at mechanism of diseases. The variabilties of factors leading to metabolic syndrome could be in different combination therefore different rates observed at different units, and prevalance obtaining studies get higher importance. Therefore basal and periodic medical evaluations should be standart components at these patients approach. KEY WORDS : Bipolar affective disorder, Metabolic syndrome, Comorbidity, SCID