Türk vergi sisteminde taşınmazların elden çıkarılmasında kurumlara sağlanan vergisel avantajlar
The tax advantages provided for the corporations selling off their fixed properties in the Turkish tax system
  1. Tez No: 416117
  2. Yazar: HANDE TORTOP BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Türk Vergi Sistemi'nde; kanunlarla, çeşitli amaçlar gözetilerek farklı mükellef gruplarına tanınan vergi avantajları bulunmaktadır. Bu çalışmada, sadece taşınmazların elden çıkarmasında kurumlara sağlanan vergisel avantajlar ele alınarak irdelenmiştir. Kurumlara, taşınmazlarını elden çıkarmak suretiyle genel olarak mali yapılarını güçlendirmek amacıyla tanınan vergi avantajlarının bir kısmı ödenecek vergi tutarını azaltırken, bir kısmı vergi ertelemesi niteliğindedir. Taşınmazların belli şartlarla satışına, bankalara ve TMSF'ye devrine ilişkin istisnalar kurumların daha az vergi ödemeleri suretiyle; kısmi bölünme ve yenileme fonu müesseseleri ise verginin daha geç ödenmesi suretiyle vergisel avantaj sağlamaktadır. Söz konusu vergisel avantajların bir çok şarta bağlanmış olması, uygulamada karşılaşılan güçlüklerin yanı sıra farklı yorumlara dolayısıyla vergisel tartışmalara neden olmaktadır. Bu çalışmada konuyla ilgili vergisel tartışmalar ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Turkish Tax System, within Law, there are tax advantages for different tax-payer groups with various purposes. In this work, only the tax advantages provided for the corporations selling off their fixed properties have been analyzed. The tax advantages provided for the corporations selling off their properties are generally aimed to strengthen their financial structure. Some of these tax advantages decrease the payable tax amount while other advantages provide a tax-deferral. The exemptions regarding the sale of the properties according to certain criteria and their transfer to banks and SDIF provide the tax advantage by decreasing the tax burden of corporations. The partial division and the replacement fund on the other hand provide the advantage by a delay in the tax payments. Observing lots of criteria for these tax advantages bring about not only the difficulties in the implementation, but also cause different interpretations and thus tax debates. In this work, the tax debates regarding the subject are discussed in a detailed way.