Türk Vergi Hukukunda emlak vergisi matrahının incelenmesi ve değerlendirilmesi
Real-estate tax base within Turkish Tax Legislation
- Tez No: 257753
- Danışmanlar: PROF. DR. T. MURAT ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Emlak vergileri çağımızda yerel yönetimlerin can damarıdır. Ülkemizde de bu vergi belediyelerin kaynak ihtiyaçlarına yönelik olarak kullanılmaktadır. Belediyelerin giderleri nüfus artışı nedeniyle artmakta, nüfusu artan kentte ise taşınmaz mülkler de artmaktadır. Öyleyse taşınmazların vergilendirilmesini sıkıca elinde tutan bir belediye, artan gider ihtiyacı için artan bir matrahı da elinde bulunduracaktır. Bütün sorun bu vergilerin zamanında ve gerçek değerleri üzerinden hesaplanabilmesi ve toplanabilmesidir.Bu nedenlerle emlak vergisinin hangi matrah üzerinden hesaplanacağı ve bu matrahın belirlenmesinde hangi yöntemin kullanılacağı önem arz etmektedir.Ülkemiz Emlak vergisi sisteminde daha sağlıklı bir uygulamanın oluşturulabilmesi amacıyla Türk Vergi Hukukunda Emlak Vergisi Matrahının incelendiği ve değerlendirildiği bu çalışmada;Birinci bölümde; emlak vergisi matrahının teorik kapsamı belirlenerek tarih boyunca geçirdiği gelişme safhaları, emlak vergisinde matrah seçimi ve emlak vergisinde uygulanan matrah tespit yöntemleri konuları üzerinde durulmuş, genel, soyut ve teorik açıklamalar yapılmıştır.İkinci bölümde; emlak vergisi matrahının Türkiye'deki uygulaması, geçirdiği gelişme safhaları ve mevzuat yönü incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise; teorik bilgiler ışığında, ülkemizde kabul edilen emlak vergisi matrahının değerlendirmesi yapılarak, matrah tespit işlemlerine karşı yargı yoluna başvuru ve emlak vergisi matrahının tespiti ile ilgili uygulamada karşılan sorunlar ve bu sorunların giderilmesine ilişkin öneriler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this era, real-estate taxes are the heartland of local governance. These taxes, in our country, are used in order to meet the source needs of municipalities. Municipality expenditures gradually increase due to the growth of population. Additionally, as a result of this growth, real properties gather head in the cities where population ascend. In that case, a municipality which tightly keeps the control of real estate taxation in hand would retain an increasing tax base to meet the upward expense needs. The whole issue is to be able to calculate and gather these taxes over their actual values at the right time.For all those reasons, the issues ?over which tax base would the real-estate tax be calculated? and ?which method would be utilized in order to determine this tax base? have specific importance.This study, in which ?Real-Estate Tax Base within Turkish Tax Legislation? is examined and evaluated for the purpose of creating more salutary implementation on Turkish Real-Estate Tax System, is divided into three main sections.In the first section; three topics: ?as a means of assessing its theoretical scope, evolvement phases of real-estate tax base through history?, ?tax base choice in real-estate taxation?, ?tax base determination methods applied in real-estate taxation? are covered along with the submitted general, abstract and theoretical interpretations.In the second section; ?real-estate tax base? is analyzed in terms of its appliance in Turkish context, its evolvement phases, and its legislation aspect.In the final section, evaluating the accepted real-estate tax base of our country in the light of theoretical knowledge, two important topics are elaborated: ?resorting to the jurisdiction against tax base determination procedure?, ?challenges which are faced to in real-estate tax base determination process and solution suggestions to these challenges?.