Haydar Muhammed'in ferzendnâmesi (inceleme-metin)
Haydar Muhammad's ferzendnâme
- Tez No: 416118
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLLER NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmamızda XVII. yüzyıl sonlarında ve XVIII. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşadığını düşündüğümüz, Haydar Muhammed'in“Ferzendnâme”adlı nasihatnâme türündeki eseri incelenmiştir. Edisyon kritiği yapılan eser, Diyarbakır İl Halk Kütüphanesi'nde bulunan tek nüsha üzerinden çalışılmıştır. Çalışmamız bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Haydar Muhammed'in yaşadığı devrin siyasî ve sosyal yaşamına genel bir bakış; ikinci bölüm, Haydar Muhammed'in hayatı ve eserinin incelenmesi; üçüncü bölüm, eserin kaynakları ve muhtevası; dördüncü bölüm, Ferzendnâme'nin edisyon kritikli metninden ibarettir.
Özet (Çeviri)
In this work, Ferzendname of Haydar Muhammad, who is believed to have lived between the late 17th century and the early 18th century, has been studied. Ferzendname is counted among the Nasihatname (Advise Letters) literature. The manuscript is studied with the method of literary criticism based on the single copy found at Diyarbakır Public Library. The thesis has four chapters and an introduction. The first chapter covers the general overview of social and political life in the period the author lived. The second chapter covers the life of the author and the reference works influenced Haydar Muhammad's life. The third chapter covers textual analysis and critique of the manuscript and the last section is given edition critique text.