Çalışan motivasyonu vemotivasyon araçları(Antalya Atatürk Devlet Hastanesi hemşireleri Örneği)
Employee motıvatıon and motıvatıon means(Antalya Atatürk State Hospıtal nurses sample)
- Tez No: 416131
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZ ÇALIŞAN MOTİVASYONU VE MOTİVASYON ARAÇLARI (ANTALYA ATATÜRK DEVLET HASTANESİ HEMŞİRELERİ ÖRNEĞİ) Her sağlık çalışanı, sağlık hizmetleri sektörünün önemli bir parçasıdır. Medikal teknolojinin gelişmesi ve daha ileri üst düzey hizmet ihtiyacı, sağlık endüstrisinde çalışan gücünün vasıflı olmasını gerektirmektedir. Sağlık sektörünün gün geçtikçe ekonomik büyüme içinde önemli bir yere sahip olması sunulan hizmetin kalitesinin de önemini artırmaktadır. Hizmet kalitesinin yükselmesi, gelişen teknolojinin yanında çalışan memnuniyetini de önemli kılmaktadır. Sağlık kurumlarının belirlemiş oldukları amaçlara ve kalite standartlarına ulaşabilmeleri için iyi hizmet vermeleri gerekmektedir. Bunun için de çalışmaya hevesli, motivasyonu yüksek sağlık çalışanlarına ihtiyacı vardır. Bizim çalışmamızda hastanede çalışan hemşirelerin motivasyonunu etkileyen faktörler tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Antalya Atatürk Devlet Hastanesinde çalışan 200 hemşireye bir anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizi yapılarak bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EMPLOYEE MOTIVATION AND MOTIVATION MEANS (ANTALYA ATATÜRK STATE HOSPITAL NURSES SAMPLE) Every medical staff is an important part of department of health services. Development of medical technology and more advanced level servicing requirement entail power of medical staff to be qualified. The fact that health sector has an important place in economic boost day by day increases the significance of service quality. Progress in quality of service makes employee(personel) satisfaction besides developing technology important. Health facilities have to give good service in order to reach their preset goals and quality standards. Thus, they need healthcare staff who is eager to work and highly motivated. In our work, factors, which affect the motivation of nurses who work in hospitals, have been tried to be determined. For that purpose, a questionnaire study has been conducted on 200 nurses who work in Antalya Atatürk State Hospital. An evaluation has been carried out by performing an analysis of obtained data.