Türkiye'de kentlileşme ve kentsel yoksulluk üzerine: Ankara örneği
Urbanisation and urban poverty in Turkey on: The case of Ankara
  1. Tez No: 416132
  2. Yazar: EMEL ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİK YASLIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yoksulluk, diğer birçok ülkede olduğu gibi Türkiye? nin de önemli sorunlarından biridir. Artan yoksulluk olgusu hem toplumsal bütünleşmenin hem de iktisadi kalkınmanın önünde büyük bir engeldir. Kentleşme surecinde oluşan çarpık kentleşmenin, insan tutum ve davranışları üzerinde meydana getirdiği değişmeler neticesinde ortaya çıkan temel sorunlardan birisi kentsel yoksulluktur. Bu çalışmada, hızlı ve sağlıksız yaşanan kentleşme surecinde meydana gelen göç olgusuyla toplumsal problemlerin en önemlilerinden birisi olan yoksulluk ele alınarak, göçün ve kentleşmenin yoksulluğu nasıl etkilediğini ortaya koymaya çalışılmıştır. Kentleşme sürecinde göçün yoksulluk üzerindeki etkisini incelemede veri ve istatistik olarak, Ankara ilinin yoksulluk verilerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poverty, as seen in a lot of country, is one of the serious problems of Turkey. Increasing poverty is a big preventer for both social peace and economic development. In the progress of urbanization poverty phenomenon is one of the fundamental problems occurred as a result of ill effects caused by crooked urbanization on human attitudes and manners. In this study, it will be laid out that poverty committed in urban center and shanty housing areas and rural region have different characteristics both in quantity and in quality so that is benefited poverty statics and data from city of Ankara.