Ücretli çalışan mimarların motivasyon ve verimlilik ilişkisinin değerlendirilmesi: Antalya ili örneği
Evaluation of the relationship between motivation and productivity of paid employees of architects: The case of Antalya province
- Tez No: 547697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bir işletmenin temel hedeflerinden olan verimlilik, kaynakları etkin kullanmaya bağlıdır. Bu anlamda işgören kaynağını etkili kullanmak, işletmeler ve yöneticiler için önem taşımaktadır. Verimlilik artışının sağlanmasında başrol işgörenlere ait olmaktadır. İşgörenlerin verimliliklerini arttırmak için yöneticiler bazı motivasyon araçlarına başvurmaktadır. Motive edilmiş çalışanların verimlilik artışında, dolayısıyla işletmenin amacına varması hususunda rol üstlenmiş olması hem işletmeler hem de işgörenler açısından büyük bir önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı Antalya ilinde ücretli olarak çalışan mimarların motivasyon ve verimlilik ilişkisini değerlendirmektir. Bu kapsamda Antalya ilinde gerek özel sektör gerekse kamu sektöründe ücretli olarak çalışan mimarlara anket çalışması uygulanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre özel sektörde çalışan mimarların psiko-sosyal araçlarla motive olacakları ve verimliliklerinin artacağı tespit edilmiştir. Diğer taraftan kamu sektöründe çalışan mimarların ise motivasyon ve verimliliklerinin artmasında örgütsel ve yönetsel araçların etkili olacağı sonucu çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Productivity, which is one of the main objectives of an enterprise, depends on effective use of resources. In this sense, effective use of employees is important for businesses and managers. The leading role belongs to employees in terms of increasing the productivity. In order to increase the productivity of the employees, managers use some motivational tools. The fact that motivated employees play a role in increasing the productivity and thus reaching the purpose of the business is of great importance for both the businesses and the employees. The aim of this study is to evaluate the relationship between motivation and productivity of architects working in Antalya. In this context, surveys have been applied to architects working in private sector as well as in public sector in Antalya. According to the results of the study, it is determined that the architects working in the private sector will be motivated by psycho-social tools and their productivity will increase. On the other hand, it has been concluded that organizational and managerial tools will be effective in increasing motivation and productivity of architects working in public sector.