Otistik ve normal çocuklu ailelerin sosyal destek algısı, denetim odağı ve psikolojik belirti düzeylerinin karşılaştırılması
A comparison of the social support perception, locus of control and psychological symptom levels of parents who have and do not have autistic children
  1. Tez No: 416160
  2. Yazar: HAFIZ BEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÜRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı otistik çocuğu olan ebeveynlerle normal çocuğu olan ebeveynlerin sosyal destek algısı, denetim odağı ve psikolojik belirti puanlarını karşılaştırarak aralarındaki puan farklılıklarını ortaya koymaktır. Araştırma grubunu, Konya İli sınırları içindeki Milli Eğitim Bakanlığına ve Başbakanlık Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı Rehabilitasyon Merkezleriyle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarına devam eden 7–14 yaşındaki otistik çocukların anne-babalarıyla (N=93) ilköğretim okullarına devam eden aynı yaş grubundaki normal çocukların anne-babalarından (N=200) oluşturmuştur. Araştırmada otistik çocuğa sahip anne-babalarla normal çocuğa sahip anne-babalara yönelik bilgileri elde etmek üzere, tarafımızdan hazırlanan bir“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Anne ve babaların sosyal destek algısı, denetim odağı ve psikolojik belirtilerini belirlemek amacıyla“Sosyal Destek Ölçeği”,“Rotter'in Kontrol Odağı Ölçeği”ve "Belirti Tarama Listesi (SCL–90-R) ölçekleri kullanılmıştır. Otistik çocuğu olan ana babaların normal çocuğu olanlara göre daha çok sosyal desteğe ihtiyacının olduğu, denetim odağı boyutunda dıştan denetimli oldukları ve onlarda psikolojik belirtiler açısından da depresyon boyutunda anlamlı bir farklılık bulunduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the differences among social support perception, control focus and pyschological symptoms of parents having autistic children by comparing these parents social support perception, control focus and pyschological symptom scores with parents having normal children. The scope of the study is composed of parents (N= 93) having autistic children aged between 7-14 and parents having normal children with the same ages, who are attending the elementary schools of National Education Ministry and Children Protection Institution belonging to Prime Ministry and National Education Ministry in Konya Province. A“Personal Information Form”was used by the researcher in the study in order to get information about both parents having autistic children and parents having normal children. In addition,“Social Support Scale”,“Rotter's Control Focus Scale”and "Symptom Scanning List (SCL 90-R) have been used for determining the parents, social support perception, control focus and pyshological symptoms. It has been found out that parents having autistic children need more support than parents having normal children and they are outside-controlled in terms of the control focus dimension and there is significant difference in terms of psychological symptoms in depression dimension.