Otistik ve zihinsel özürlü çocukların annelerinde kaygı, depresyon, aleksitimi ve genel psikolojik değerlendirme
Anxiety, depression, alexitmia and general psychological assesment of mothers of autistic and mentally retarded children
  1. Tez No: 97326
  2. Yazar: SUNAY FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET OTİSTİK VE ZİHİNSEL ÖZÜRLÜ ÇOCUKLARIN ANNELERİNDE KAYGI, DEPRESYON, ALEKSİTİMİ VE GENEL PSİKOLOJİK DEĞERLENDİRME Sunay Fırat Yüksek Lisans Tezi, Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Turan AKBAŞ Ocak 2000, 77 sayfa Bu araştırmanın amacı, otistik ve zihinsel özürlü çocukları olan annelerin kaygı, depresyon, aleksitimi ve genel psikolojik değerlendirmeleri (ruhsal belirti) arasında farklılık olup olmadığını incelemektir. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na Mayıs 1996- Ağustos 1999 yıllan arasında başvuran, otistik bozukluk ve zihinsel engelli tanısı almış 3-12 yaş grubu çocukların anneleri bu araştırmanın çalışma grubunu oluşturmaktadır. Polikliniğe başvuran, çocuk ruh sağlığı uzmanlarınca DSM-IV tam ölçütleri ve klinik gözlemlere göre en az bir yıl önce tanı almış otistik ve zihinsel engelli çocukların anneleri çalışma grubunu oluşturmaktadır. STAI Kaygı Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Aleksitimi Ölçeği ve Ruhsal Belirti Tarama listesi'ne göre normal ve patolojik olarak sınırlandırıldığında otistik çocukların annelerinde depresif olmayanların oram %27.5 iken zihinsel özürlü çocukların annelerinde %55.3'tür (p=0.04). Durumluk-Sürekli Kaygı ve Aleksitimi gruplar arasında farklı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANXIETY, DEPRESSION, ALEXITHMIA AND GENERAL PSYCHOLOGICAL ASSESSMENT OF MOTHERS OF AUTISTIC AND MENTALLY RETARDED CHILDREN Sunay FIRAT Master Thesis, Department of Education Sciences Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Turan AKBAŞ January 2000, 77 page The aim of this study is to investigate if there are differences among anxiety, depression alexithymia and general psychological assessment (psychological symptoms) of mothers with autistic and mentally retarded children. The population of the study is mothers of 3-12 year old children who applied to Child and Adolescent Psychological Health and Diseases Department of Çukurova Universty, Faculty of Medicine between May 1996-August 1999 and who have been diagnosed as autistic and mentally retarded. All these children have been diagnosed at least one year ago according to Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition (DSM-IV) When mothers are grouped as normal and pathological, non-depressives rates is 27.5% in mothers of autistic children whereas this proportion is 55.3% (p=0.04) among mothers of mentally retarded children. No difference was found anxiety (STAI) and alexithymia between groups.