Farklı gelme enerjilerine sahip nötronların 55-Mn çekirdeğinden elastik ve inelastik saçılmalarının optiksel model analizi
Optical model analysis of neutron elastic and inelastic scattering cross-sections for 55-Mn in the different incident energies
  1. Tez No: 416195
  2. Yazar: UTKU ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde, 0.2, 0.5, 0.7, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 ve 22 MeV enerjili nötronların 55Mn çekirdeğinden elastik saçılması için toplam tesir kesitleri Scat2 programında optiksel potansiyel parametre setleriyle hesaplanmıştır. 3, 4, 6.09, 8.05, 11.01 MeV gelme enerjisine sahip nötronların 55Mn çekirdeğinden elastik saçılması için diferansiyel tesir kesitlerinin açısal dağılımları Scat2 ve Talys 1.4 programlarıyla hesaplanmıştır. 3.4 MeV gelme enerjili nötronların inelastik saçılmasının tesir kesiti Talys 1.4 programıyla ile hesaplanmıştır. Bu hesaplamaların sonuçları, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (IAEA) Deneysel Nükleer Reaksiyon Veri Kütüphanesinden (EXFOR) elde edilen deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca,3.4 MeV gelme enerjili nötronların inelastik saçılmasının tesir kesiti verileri Değerlendirilmiş Nükleer Veri Tabanı olan ENDF ile de karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, neutron total elastic scattering cross-sections for 55Mn nucleus was calculated from different optical potential sets for neutron of 0.2, 0.5, 0.7, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 and 22 MeV energies using Scat2 computer program. The angular distributions of elastically scattered neutrons at 3, 4, 6.09, 8.05, 11.01 MeV neutron energies were calculated by using computer programmes SCAT2 and Talys 1.4. The angular distributions of inelastically scattered neutrons at 3.4 MeV neutron energy was calculated by Talys 1.4 program. These calculation results were compared with the experimental data obtained from EXFOR (Experimental Nuclear Reaciton Data Center) of IAEA (International Atomic Energy Agency). In addition, the angular distributions of inelastically scattered neutrons at 3.4 MeV neutron energy was compared with the experimental data which are taken evaluated nuclear data file (ENDF) of Brookhaven National Laboratory.