Fisyon reaksiyonlarında tesir kesitlerinin hesaplanması
The calculatıons of cross sectıons at fıssıon reactıons
- Tez No: 316243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI SARPÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Nükleer fisyon tesir kesitleri nükleer yapının anlaşılmasında oldukça önemlidir. Ayrıca güç reaktörlerinde, nükleer atık dönüşümünün yapıldığı hızlandırıcı güdümlü sistemlerde ve buna benzer birçok alanda nükleer fisyon tesir kesitlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tesir kesitlerini ölçmek için yapılan deneyler oldukça masraflıdır ve bu ölçümlerin yapılabilmesi için gerekli laboratuvarlar sınırlı sayıdadır. Tüm bu nedenlerden dolayı nükleer fisyon tesir kesitlerini elde etmek için güvenilir modellere ihtiyaç duyulur. Modellerin uygulanması ise güvenilir birçok bilgisayar programı ile sağlanabilir.Bu çalışmada(_83^209)Bi, (_88^226)Ra, (_90^232)Th, (_92^235)U, (_93^237)Np, (_94^238)Pu ve (_92^238)Uağır çekirdeklerinin fisyon tesir kesitleri hesaplandı. Hesaplanan fisyon tesir kesitleri deneysel verilerle karşılaştırıldı. Yapılan tüm hesaplamalar için TALYS 1.2 bilgisayarkodu kullanıldı. Hesaplamalar, her bir element için farklı gelme enerjilerine sahip alfalarla gerçekleştirildi. Hesaplamalarda her bir elementin fisyon modelleri ve seviye yoğunluğu modelleri için uygun parametreler sistematik olarak kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Nuclear fission cross sections are very important in understanding nuclear structure in addition nuclear fission cross sections are needed in many areas like power reactors, accelerator driven systems where the conversion of nuclear waste are realized. Experiments to measure are very costly and laboratories required to perform these measurements are limited. Because ofthe these reasons reliable models are needed to obtain nuclear fission cross sectons. The application of these models can be achieved with reliable computer software.In this study reaction cross sections of some heavy nuclei,(_83^209)Bi, (_88^226)Ra, (_90^232)Th, (_90^235)U, (_93^237)Np, (_94^238)Pu and (_94^238)U,have been calculated and compared with experimental values. TALYS 1.2 code was used for all calculations. Calculations have been realized by alpha particles for different incident energies. Appropriate parameters were used as a systematic for fission models for each element and level density models.