İlkokullarda görev yapmakta olan okul yöneticilerinin öğretmenlik mesleğine geri dönüşleri ile ilgili kaygı durumları
The anxiety states of primary school administrators which oceurs when they return to teaching jop
  1. Tez No: 416201
  2. Yazar: YALÇIN UÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, ilkokullarda görev yapan yöneticilerin, öğretmenlik mesleğine geri dönüşlerinde karşılaştıkları kaygı durumlarını belirlemek ve çözüm önerileri üretmek amacıyla ilkokullarda görev yapan yöneticilerle yapılmıştır. Araştırmada ilkokullarda görev yapan yöneticilerin öğretmenlik mesleğine geri dönüşleri ile ilgili, mesleğe geri dönme veya dönmemelerine ilişkin literatür taraması yapılmıştır. Araştırmada tarama yöntemi kullanılmış olup, uygulanan anket, Diyarbakır ili merkezindeki dört ilçedeki (Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ) ilkokullarda dönüşüm kapsamına giren ortaokullar ve dönüşüm kapsamına girmeyen ilköğretim okullarında görev yapan 195 yöneticiye uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan anket iki bölümden oluşmakta olup; birinci bölümde yöneticilerin kişisel bilgilerini içeren 8 soru bulunmakta , ikinci bölümde ise yöneticilerin öğretmenlik mesleğine geri dönüşte karşılaşacağı kaygı durumları ile ilgili 41 soru bulunmaktadır. İlkokullarda görev yapan yöneticilerin, mesleğe geri dönüşleri ile ilgili görüşleri cinsiyet, yaş, branş, görev unvanı, mesleki kıdem, yöneticilikteki kıdem, okuldaki öğretmen sayısı ve görev yeri değişkenlerine göre karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, applied to primary school administrators, was carried out in order to find out the anxiety of primary school administrators which occurs when they return to teaching job and the research tries to find solutions to this condition. The literature survey about administrators' return to the teaching job was done. Information survey method was practiced in this research. The questionnaire was used in four districts ( Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir) in Diyarbakır. The questionnaire was applied to 195 administrators who work in primary schools which are within the scope of conversion to secondary school or not. The questionnaire used in the research is made up of two parts. The first part involves 8 questions including personal knowledge about administrators on the other hand second part involves 41 questions about the anxiety administrators would face when they return to teaching job. The opinions of administrators about returning to teaching job are classified according to gender, age, branch, title, year of experience, experience in administration, number of teachers in the schools and place of the schools.