Pürtüklü semender (Triturus karelinii strauch, 1870, Urodela: Salamandridae)'in beslenme biyolojisinin araştırılması
Investigation on feeding biology of southern crested newt, Triturus karelinii strauch, 1870 (Urodela: Salamandridae)
  1. Tez No: 416235
  2. Yazar: NİSA AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZELİHA ÇOLAK TOKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Giresun ili, Şebinkarahisar ilçesinin Tamzara mahallesindeki Triturus karelinii (Pürtüklü semender, Strauch 1870; Urodela: Salamandridae) populasyonun beslenme biyolojisi araştırıldı. 2012 yılının Mayıs, Haziran, Temmuz ve 2013 yılının Nisan aylarında yakalanan ve ''flushing metodu'' ile midesi yıkanan 119 semenderin 116'sının midesinde 13583 av sayıldı. Geri kalan 3 semenderin midesinde besin bulunamadı. Mideden çıkan avların ortalaması 117.09, ortalama hacimleri ise 14.95 olarak tespit edildi. Yapılan teşhislere göre en fazla tüketilen av gruplarının sırasıyla su pireleri (Cladocera), böcekler (Insecta) ve tatlı su salyangozları (Gastropoda) olduğu belirlendi. Frekans bakımından baskın olan grup böcekler (%96.55) iken hacimsel olarak baskın grubun tatlı su salyangozlarının (%65.12) olduğu belirlendi. Yakalanan 75 dişi semenderin 74'ünün, 44 erkek semenderin 42'sinin midesinde av bulundu. Semenderlerin boyları ile avlarının büyüklüğü arasında bulunan anlamlı pozitif ilişki sonucunda, semenderin boyu arttıkça tüketilen avların büyüklüğünün de arttığı tespit edildi. Ayrıca bu türün dişi ve erkek bireylerinin toplam mide hacimleri arasında da anlamlı bir fark olduğu tespit edildi ve dişilerinin erkeklerinden daha büyük olduğu ve daha büyük avlarla beslendiği belirlendi. Dişi ve erkek bireylerin mide içeriklerine ait bulgulara göre bireylerin besin çeşitliliğinin benzer olduğu tespit edildi. Aylar arasında av sayısı, toplam mide hacim ve av hacmi ortalaması bakımından anlamlı bir ilişki olduğu bulundu. Ortalama av sayısı en fazla Haziran ayında bulunurken ortalama av hacmi en fazla Nisan ve Mayıs aylarında olduğu tespit edilidi. Seçicilik indeksi sonuçlarına göre Trichoptera larvaları (Ei=-0.97), Notonectide nimfleri (Ei=-0.96), Ceratopogonidae larvaları (Ei=-0.95), Coleoptera erginleri (Ei=-0.91), Araneae (Ei=-0.91), Naucoridae nimfleri (Ei=-0.89), Odonata nimfleri (Ei=-0.45) ve Gastropoda (Ei=-0.42) tercih etmediği; Ephemeroptera nimfleri (Ei=0.96), Chironomidae larvaları (Ei=0.84), Daphnia (Ei=0.69), Hirudinea (Ei=0.31), Dytiscidae larvalarına (Ei=0.22) ait bireyleri tercih ettiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the feeding biology of Triturus karelinii (Strauch, 1870; Urodela: Salamandridae) population in the Tamzara district (Şebinkarahisar, Giresun, Turkey) was investigated. Stomach contents of 119 salamanders captured in May, June, July in 2012 and April in 2013 were removed by flushing method. Totally, 13583 individual prey items were identified from the stomachs of 116 salamanders. The remaining 3 ones had no prey items in their stomachs. It is detected as the average of the prey from the stomach 117.09, average of volume 14.95. From the results of the stomach contents, it was found that this salamander fed on Cladocera, İnsecta and Gastropoda respectively. Insecta were found predominantly in frequency (%96.55), Gastropoda were found predominantly volumetric (%65.12) in diet. Prey was found from 74 of 75 captured female salamanders and 42 of 44 male salamanders. It was determined from the significant correlation between length of salamander and size of prey that increases the length of the salamander also increased the size of prey consumed. Moreover, the male and female members of the total stomach volume has been found to be a significant difference and it was revealed that female salamanders were larger than male salamanders and they fed on more preys than males. According to stomach contents of the females and males show that both females and males had similar prey various. Among months, number of prey, the total volume of the stomach and average volumetric of prey were found the significant correlation. Average number of prey found in June, the average volume of prey in the months of April and May, which is the maximum has been detected. The electivity index showed that this species avoided from Trichoptera larvae (Ei=-0.97), Notonectide nimph (Ei=-0.96), Ceratopogonidae larvae (Ei=-0.95), Coleoptera adults (Ei=-0.91), Araneae (Ei=-0.91), Naucoridae nimph (Ei=-0.89), Odonata nimph (Ei=-0.45) and Gastropoda (Ei=-0.42) and preferred Ephemeroptera nimph (Ei=0.96), Chironomidae larvae (Ei=0.84), Daphnia (Ei=0.69), Hirudinea (Ei=0.31), Dytiscidae larvae (Ei=0.22). These preferences is done according to size and morphological features of prey were determined.