Düz silikon, pürtüklü silikon ve poliüretan implant yüzeylerinde, lokal antibiyotik uygulamasının etkinlik ve süre açısından invivo karşılaştırılması
Invivo comparison of local antibiotic application in terms of effectiveness and duration on smooth silicone, textured silicone and polyurethane implant surfaces
- Tez No: 682361
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÜHAN AYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Silikonla meme büyütme ameliyatı tüm dünyada en sık yapılan estetik ameliyattır. Bu ameliyat sonrası en sık görülen komplikasyon kapsül kontraktürüdür. Kapsül aslında yabancı cisme karşı doğal bir sonuçtur. Kapsülün anormal gelişimi kapsül kontraktürüne yol açmaktadır. Bu patolojik duruma yol açan bilinen en sık neden biyofilm oluşumu ve yarattığı kronik subklinik enfeksiyondur. Ayrıca biyofilm ve subklinik enfeksiyon son yıllarda kapsül ile implant arasında geliştiği gösterilmiş olan "Meme implantı ilişkili Anaplastik Large Cell Lenfoma (BIA-ALCL) gelişiminde de suçlanmaktadır. Bu çalışmada kapsül kontraktürü etiyolojisinde en önemli neden olan biyofilm ve subklinik enfeksiyonu önleyecek olan lokal antibiyoterapi uygulamasının farklı yüzey özelliklerine sahip implantlardaki etkinlik gücü ve süresi araştırılmıştır Çalışmada 36 adet wistar albino türü sıçanlar kullanıldı. Sıçanlar her bir grupta 6 adet olacak şekilde 6 ana gruba ayrıldı. Her sıçanın sırt bölgesine 3 adet cep oluşturularak düz, poliüretan ve pürtüklü yüzeyler randomize şekilde yerleştirildi. Tüm gruplardaki örneklere uygulama öncesi 10⁷ Staphylococcus epidermidis ekildi. Grup 1-2-3'teki sıçanlara sadece bakteri inokülasyonu yapılmış örnekler yerleştirilirken grup 4-5-6'daki sıçanlara ayrıca rifampisin ile 5 dakikalık standart lokal antibiyoterapi uygulandı. Grup 1-4'teki örnekler 1.saatte, grup 2-5'teki örnekler 6.saatte, grup 3-6'daki örnekler 24.saatte çıkarıldı. Çıkarılan örneklerde bakteri koloni sayımı yapıldı. Grup 1-2-3'te poliüretan ve pürtüklü yüzeylerde tüm saatlerde, saatlere göre giderek artan şekilde bakteri yükü standart değerin üzerinde ölçüldü. Düz yüzeylerde ise tüm saatlerde standart değerin altında ölçüldü ancak kolonizasyonun saatlere göre arttığı gözlendi. Düz ve poliüretan yüzeyler arasında tüm saatlerde düz ve pürtüklü yüzeyler arasında 6. ve 24. saatlerde düz yüzey lehine istatistiksel anlamlı fark gözlendi. Grup 4-5-6'da tüm yüzeylerde bakteri yükü standart değerin altında ölçüldü. Poliüeretan ve pürtüklü yüzey arasında tüm saatlerde poliüretan lehine anlamlı fark gözlendi. Poliüretan ve düz yüzey arasında tüm saatlerde bakteri yükü poliüretanda daha az bulunmasına rağmen istatistiksel anlamlı fark gözlenmedi. Düz ve pürtüklü yüzey arasında ise 6. ve 24.saatlerde düz lehine istatistiksel anlamlı fark gözlendi. Grup 4-5-6 ile grup 1-2-3 karşılaştırıldığında düz yüzey 1.saatler ve pürtüklü yüzey 1.saatler hariç tüm saat dilimlerinde ve tüm yüzeylerde grup 4-5-6 lehine anlamlı istatistiksel fark gözlendi. Sonuçlar lokal antibiyoterapinin bakteriyel yük azalışını sağlayarak biyofilm oluşumunu önleme noktasında etkili olduğunu düşündürdü. Ayrıca poliüretan yüzeyde etkinliğin dikkate değer ölçüde 1.saatten itibaren güçlü bir şekilde başlayıp 24.saate kadar artarak devam etmesi poliüretan yüzeyde lokal antibiyoterapinin etki gücünün yüksek, etkinlik süresinin uzun olduğunu düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Augmentation mammoplasty with silicone gel implants is the most common type of plastic surgeries done worldwide. Capsular contracture is the most frequently observed postoperative complication. Capsule is in fact a natural response against a foreign body. The abnormal development of the capsule results in capsular contracture. The most frequent cause known leading to this pathologic situation is biofilm formation and the chronic subclinical infection. Moreover, in the recent years, biofilm formation and subclinical infection has also been accused of playing a role in“Breast Implant-Associated Anaplastic Large Cell Lymphoma (BIA-ALCL)”development, which has been shown to develop between the capsule and the implant. The effectiveness degree and duration of local antibiotherapy application on implants with varying surface properties, which can prevent the foremost causes in capsular contracture etiology, biofilm and subclinical infection, have been researched in this study. In the study, 36 Wistar albino rats were used. Rats were divided into six groups consisting of six rats in each group. 3 pockets were created on the backs of each rat, and smooth, textured, and polyurethane surfaces were randomly placed in these pockets. Prior to application, 10⁷ Staphylococcus epidermidis was embedded in each sample. While the samples with bacterial inoculation were placed to rats in groups 1-2-3, rifampicin administration and a 5-minute standard local antibiotherapy were also performed on the rats in groups 4-5-6. Samples at groups 1-4 were extracted at the 1st hour, groups 2-5 at the 6th hour, and groups 3-6 at the 24th hour. Bacterial colony counting was then performed on the extracted samples. The bacterial load on polyurethane and textured surfaces in groups 1-2-3, which showed a continuous increase on an hourly basis, was measured above the standard value at all hours. In smooth surfaces, the bacterial load was measured below the standard value at all hours, however, the degree of colonization increased as hours passed. With regards to smooth and polyurethane surfaces, a statistically significant difference was observed at all hours, while a statistically significant difference was observed between smooth and textured surfaces in favor of the smooth surface at the 6th and 24th hours. Bacterial load of all the surfaces in groups 4-5-6 was measured below the standard value. Between the polyurethane and textured surfaces, a statistically significant difference was observed in favor of the polyurethane surface at all hours. No statistically significant difference was observed between the polyurethane and smooth surfaces at any hour even though the polyurethane surface had a lower amount of bacterial load. Between the smooth and textured surfaces, at the 6th and 24th hours, a statistically significant difference was observed in favor of smooth surfaces. When groups 4-5-6 and groups 1-2-3 were compared, a statistically significant difference in favor of groups 4-5-6 was observed on all surfaces and at all time periods excluding the 1st hour in smooth surfaces and textured surfaces. Results show that local antibiotherapy shows a significant effect in preventing biofilm formation by reducing the bacterial load. In addition, the strong initiation of the effect on the polyurethane surface observed at the 1st hour and its progressive and continuous increase towards the 24th hour gave rise to the thought that on polyurethane surfaces local antibiotherapy has a high level and long duration of effectiveness.