Meme implantının tipi, implant yüzey özellikleri ve yerleştirildiği bölgenin kapsül gelişimi üzerindeki etkileri
The Effects of implant type, surface properties and placement site on the capsular development
  1. Tez No: 103106
  2. Yazar: MASOUD SERADJMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN AKIN YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
X. ÖZET A- Türkçe Özet Meme implantlan ile estetik meme cerrahisi en sık uygulanan ameliyatlar içinde ilk sıralarda yer almaktadırlar, implant teknolojisindeki ilerlemelere rağmen bu ameliyatlar sonrası gelişen kapsül oluşumu ve kontraktürü sonuçlar üzerinde olumsuz etkilerini sürdürmektedir. Yapılan çok sayıda araştırma ve implant teknolojisindeki ilerlemeler ile kapsül kontraksiyonunun en az geliştiği implant tipi ve cerrahi teknikler belirlenmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı kapsül gelişiminde implant yüzey özellikleri, implantın içeriği ve yerleştirildiği bölgenin etkilerini araştırmaktır. Toplam 28 adet erişkin albino Yeni Zelanda tavşanına iki taraflı 56 adet 15 cc lik protez yerleştirildi. Grup F i (n=7) kas üstüne yerleştirilen serum fizyolojik içeren düz yüzeyli implantlar, Grup II' yi (n=7) kas üstüne yerleştirilen silikon jel içeren düz yüzeyli implantlar, Grup IH' ü (n=7), kas üstüne yerleştirilen pürtüklü serum lîzyolojikli implantlar, Grup IV ü (n=7) kas üstüne yerleştirilen pürtüklü yüzeyli silikon jel içeren implantlar, Grup V i (n=7) kas altına yerleştirilen serumlu ve düz yüzeyli implantlar, Grup VI' yi (n=7) kas altına konulan silikon jel içeren düz yüzeyli implantlar. Grup VII' yi (n=7) kas altına konulan serum fizyolojikli pürtüklü yüzeyli implantlar ve Grup VIII' i (n=7) kas altına konulan silikon jel içeren pürtüklü implantlardan oluşturdu. İmplant yerleştirilmesinden 3 ay sonra ultrasonografik ölçümler, palpasyon ve tonometrik ölçümleri yapıldı. Kapsül kalınlığı, fibrozis ve hücre infiltrasyonunun değerlendirilmesi histopatalojik olarak gerçekleştirildi. Enfeksiyon varlığının belirlenebilmesi için doku örnekleri mikrobiyolojik olarak incelendi. Ultrasonografik ölçümlerde serum implantların hacimleri silikon implantlara oranla oldukça anlamlı derecede az saptansa da protezlerin çıkartılması sonrası yapılan ölçümlerde protez hacimleri arasında fark bulunmadı. İstatistiksel incelemeler sonucu kapsül kalınlığı ve fibrozis oranları pürtüklü yüzeyli implantlarda (0.16 ± 0.08mm; 0.32±0.77) düz yüzeyli implantlara (0.28+0. lOmm; 1.18±0.55) göre istatistiksel olarak azdı (p0.05; Student t-test). Hücre 54iııfiltrasyonu incelemelerinde ise silikon jel implant larda serum fizyolojik içeren implantlara oranla hücre infiltrasyonu daha fazla idi(p0.05; Student t-test). Mikrobiyolojik analizlerde bakteriyel üreme saptanmadı. Sonuç olarak kapsül kontraktürünün en aza indirildiği protezlerin pürtüklü yüzeye sahip protezler olduğu, silikon jel protezlerde kapsül oluşumunun azaltılması için sızdırmazük oram en aza indirilmiş protezlerin kullanılması gerektiği söylenebilir. Kas altı yerleşim kapsülün fiziksel yapışım değiştirmiyor gibi gözükmektedir. Protez ve kapsül üstünde yer alan hacimli kas dokusunun kapsül kontraksiyonuna bağlı bulguları örterek fayda sağladığı düşünülmektedir. 35
Özet (Çeviri)
B- İngilizce Özet Breast augmentation with mammary implants is one of the most frequently employed plastic surgical procedures. In spite of the advancements in implant technology, capsular contracture is still a serious complication after mammary augmentation. Current research aims at determining the implant type and surgical procedure that have the less capsular contracture risk. The objective of this study is to determine the effects of the implant content, surface texture, and placement site on the capsular contracture rates. Fifty six mammary implants of 15 ml were placed bilaterally in 28 adult New- Zelland albino rabbits. There were 8 groups developed based on the surface feature, content and the placement she of implants. In first 4 groups( I to IV), the placement sites of the implants were above the pectoralis muscle. In group I (n=7), smooth surface saline filled implants were used. In group II (n-7), smooth surface silicone gel implants were employed. Textured surface saline filled and textured surface silicone gel implants were placed in Group HI (n=7) and IV (n=7), respectively. In groups V, VI, VII and VIII (n=7 for each), all implants were placed under the pectoralis major muscle. In group V (n=7), smooth surface saline filled implants were used. In group VI (n=7), smooth surface silicone gel implants were employed. Textured surface saline filled and textured surface silicone gel implants were placed in Group VII (n=7) and VIII (n=7), respectively. Three months later, firmness and mobility of the implants were examined by palpation, tonus of the capsule was measured by tonometry devise and capsular volume was measured ultrasonographically. Capsular thickness, degree of fibrosis and inflammatory cell infiltration were determined with histopathologic examination. Gram staining and quantitative bacteriological examination were performed for the capsular specimens. Although ultrasonographic measurements revealed that saline implants had less volume than that of silicone implants, volumetric evaluation after removal of the implants showed that there were no statistically significant difference between saline and silicon implants. Textured-surface implants were found to have less capsular thickness and less fibrosis than smooth- surface implants. Placement site and implant 36content had no effects on capsular thickness or amount of fibrosis. Inflammatory cell infiltration was significantly high in silicon implants compared to saline implants. Textured surface implants caused significantly more inflammatory cell infiltration than smooth- surface implants. The implant site had no effects on the inflammatory cell infiltration. There was no bacterial growth in microbiological analysis of the tissue samples. As a result, textured surface implants have less capsular contracture rate than smooth surface implants. Additionally, the development of capsule and capsular contracture in silicone gel implants may be decreased by using implants with minimal silicone leakage. The site of the placement seems to have no effect on capsular contracture and fibrosis; however, the bulky muscle tissue may hide the clinical findings and reduce the severity of symptoms of capsular contracture. 37