Pazarlamacılık sözleşmesi
The commercial traveller's agreement
  1. Tez No: 416251
  2. Yazar: İBRAHİM ÇAĞRI ZENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
?Pazarlamacılık Sözleşmesi? başlıklı tezimizde, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ile hukuk sistemimize yeni bir tip sözleşme olarak dâhil edilen pazarlamacılık sözleşmesinin tanıtılması ve pazarlamacılık sözleşmesine ilişkin hükümlerin irdelenmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda tezin ilk bölümünde pazarlamacılık sözleşmesinin tanımı, unsurları, hukuki niteliği ve benzer sözleşmelerden ayrılan yönleri ele alınmıştır. İkinci bölümde pazarlamacılık sözleşmesinin kurulması bahsi bağlamında sözleşmenin tarafları, içeriği ve şekli detaylı olarak incelenmiştir. Tezimizin üçüncü bölümü ise pazarlamacılık sözleşmesinin hükümlerine hasredilmiş, pazarlamacının ve işverenin sözleşme ile sahip olduğu haklar ve yükümlendiği borçlar kanunun sistematiği takip edilerek ayrı ayrı ortaya konmuş, TBK?nın pazarlamacılık sözleşmesine ayrılmış hükümleri dışında yer alan düzenlemeler dolayısıyla söz konusu olan hak ve borçlara da ayrıca işaret edilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise pazarlamacılık sözleşmesinin sona ermesi ele alınmıştır. Bu kapsamda pazarlamacılık sözleşmesinin sona ermesine yol açan ve özellikle pazarlamacılık sözleşmesine benzer diğer sürekli borç ilişkisi doğuran sözleşmeler bakımından büyük farklılıklar arz etmeyen sona erme sebepleri üzerinde kısaca durulmuş, pazarlamacılık sözleşmesinin sona ermesinin TBK?da özel olarak düzenlenen sonuçları ayrıca ve detaylı olarak incelenerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to introduce the Commercial Traveller?s Contract that is added to the legal system as a new type of conract by Turkish Code of Obligations (TCO) numbered 6098, and to analyse the provisions relating to it. In this context, the first chapter discusses the definition of the commercial traveller?s contract, its elements, legal characteristics and differences from other contracts. The second chapter analyses the parties, the content and the form of the commercial traveller?s contract in detail. The third chapter concentrates only on the provisions about the commercial traveller?s contract. The contractual liabilities and duties of the parties are presented with systemactic follow-up of TCO. Apart from that the provisions about the liabilities and duties excluding the commercial traveller?s contract are also mentioned. The fourth and the last chapter discusses the termination of the commercial traveller?s contract. Within this framework, the comparable reasons to terminate the commercial traveller?s contract and the other continuous contracts resembling the commercial traveller?s contract are briefly mentioned. The study is concluded with a detailed analyse of the provisions about reasons to terminate the marketing agreement in TCO.