Pazarlamacılık sözleşmesi
Traveling salesman contract
  1. Tez No: 376367
  2. Yazar: DERVİŞ KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ticaret hukukunun önemli bir kavramı olan seyyar tüccar memurları 6098 sayılı yeni Türk Borçlar Kanununa dâhil edilmemiş, bunun yerine, benzer faaliyetleri yürüteceği öngörülen“pazarlamacı”olarak adlandırılan yeni bir tacir yardımcısı getirilmiştir. Hizmet sözleşmesinin bir türü olarak düzenlenen pazarlamacılık sözleşmesi kapsamında çalışacak pazarlamacı esas olarak, ticari işletme sahibi işveren adına işletme dışındaki işlemlerin yapılmasına aracılık etmeyi veya bu işlemleri bizzat yapma borcu üstlenen bir işçi statüsündedir. Türk Borçlar Kanunundaki düzenlemeler kapsamında bir pazarlamacılık sözleşmesinden söz edebilmek için öncelikle bir ticari işletmenin bulunması gerekmektedir. Bunun yanında pazarlamacı, sürekli olarak bir tacirin hesabına aracılık etmeyi veya işlem yapmayı üstenmektedir. Pazarlamacılık sözleşmesi, hizmet sözleşmesinin bir türü olarak düzenlenmesi sebebiyle tam iki tarafa borç yükleyen, sürekli borç ilişkisi doğuran bir iş görme sözleşmesi niteliğindedir. Dolayısıyla bu sözleşmeye ilişkin bölümde özel hüküm bulunmayan hallerde hizmet sözleşmesinin genel hükümleri uygulanmalıdır. Nitekim bu husus TBK m. 469'da da açıkça ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra, İş Kanunu kapsamında bir pazarlamacılık sözleşmesinin söz konusu olması halinde bu Kanunda yer alan hükümler de uygulama alanı bulacaktır.
Özet (Çeviri)
Itinerant traders person which is important role of commerial law, is not regulated in 6098 numbered new Turkish Obligation Code. In spite of this, termed“traveling salesman”is regulated for similar activity and type of new merchant assistant is composed. Salesman agreement which is regulated as an specific type of contract of service is employee who on behalf of the employer owns a business cooperation, intervention to off the business cooperation and take on this work himself within the scope salesman agreement. Scope of Turkish Obligation Code regulations, salesman agreement should be a business cooperation. Besides this, salesman continually intervention or transaction on behalf of the employer. Due to regulated specific type of contract of service, salesman agreement is continuous debt relationship freelance contract and bilateral contract. For this reason this agreement is applied to service agreement general rules failing advice to spefic regulated rules.Indeed, this issue is clearly regulated in Turkish Obligation Code Article 469. İn adition to this, if there is a traveling salesman contract in the scope of Labour Code, the provisions contained in this Code shall be applied.