Kur'an-ı Kerim'in günlük hayatta karşılaştığımız maddi nimetlere bakışı
  1. Tez No: 41634
  2. Yazar: FATMA ASİYE ŞENAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Allah'ın kuluna rahmetinin en anlamlı tecellîlerinden bin olan' Kur'an, insanın iyiye ve güzele doğru yönlendirmek, onu eğitmek, onun insanlığını gerçekleştirmesine yardımcı olmak amacıyla gönderilmiştir. O, bu amacı gerçekleştirmek için. birbirinden farklı metodJar kullanır. İnsanın hem aklına, he-m duygularına hiiab etine ortak paydasında buluşan bu -metodiarın~~en-güzellerinden birini, Kur-'an-ı-n-doğayı-ele-alışı teşkil eder. Bu eie ahsı oluşturan açıklamalar, bir yandan insanın ilgisini çekecek bir dille yapılırken, aynı anda duygularının tamamını devreye sokmasını da zorunlu kılar. Ayrıca bu konu, Kur'an'ın kendisiyle de özdeş niteliklere sahip görünmektedir. Kur'an gibi kâinatın olayları da evrenseldir ve kıyamete dek geçerlidir. Kur'an tabiata- görünen veçhesinden öte anlamlar yüklemeyi tercih etmiştir, Buna göre,. aynı Kitabın cümleleri gibi, tabiatta olup bitenler ve insanın emrine amade nimetler de birer âyettir ve Yaratanın varlığına ve birliğin© delâlet eder. Kur'an, tabiattaki olay ve nesneleri imana ulaşabilmek için en büyük ve değerli işaretlerden biri kabul eder. Ayrıca insana olan rahmetin en güzel tezahür ettiği alanlardan birini de tabiat teşkil eder. Çünkü Allah, evrendeki herşeyi insanın hizmetine sunmuştur, öte yandan Kur'an'ın tabiatı capcanlıdır ve Allah'la direkt ilişki halindedir, herşey ö'nu teşbih eder. Diğer yandan ikinci temel inanç esası olan Âhirete imanla ilgili deliller ve açıklamalar da doğa baz alınarak yapılmıştır. Kur'an'da tabiatın eie aiınışındaki birincil gaye olan, imana basamak olma yanında ikincil hedeflerden de söz edilebilir. Evrendeki güzellik bilinçle işlenerek, muhatabın zihninde ve gönlünde yerleşmiş bir estetik anlayışına.ulaşmasına yardımcı olunmaya çalışılmıştır. Ayrıca doğa olaylarına dikkat ederek muhatabın önce ibret alması, sonra da bilgilerini artırması istenmiş, çevresinde olup bitenlerle ilgilenmeyenler eleştirilmiştir. Bilgi sahiplerine verilen değer bir teşvik olarak sunulurken, araştırmaya yönlendirme ısrarla yapılmıştır. Bilinenden yola çıkarak bilinmeye ulaşma metodu da, Kur'an'da ustalıkla kullanılmıştır, Tek bir merkez etrafında, çok amaçlı olarak işlenen doğa olayları, Kur'an11 n da tavsiye ettiği gibi, insanın daha çok ilgisini haketmektedir.
Özet (Çeviri)
THE SUMMARY The Holy Qur'an that revealed for the aim of to educate, to canalize the man towards to excellence and the right way and to help him to improve his humanity, uses different ©nd impressive ways to realize them. Nature is one of the most important harmonious subjects with this peculiarity of the book that the last message of the Lord to the man. Occurrences of universe are as universal as Qur'an and valid until doomsday. Qur'an construes to the nature other then it's known appearance. In this respect occurrences in the universe are“ the Signs ”and each of them indicates the Creator's existing, uniqueness and greatness. According to Qur'an, nature is the one of the biggest indications to reach at faith and the clearest field of the compassion about humans too. Qur'an's nature has gotten vital force and had a direct rapport with Allah. This nature always praises the Lord. In using the nature, besides the primary meaning that supplies materials to the faith in Qur'an, there are secondary aims as well. By working up the beauty and the grandeur in the universe consciously, it is aimed to help human beings to reach the idea of aesthetic which is already given to them by the Creator. Furthermore Qur'an wants the mindful to be aware of natural events and first to draw conclusions from and then to improve their knowledge based on them. The interest and inquisitiveness of readers have been arousing with dubiousness explanations and the indifferences are to be belamed. In all chapter while it is set the method of using concrete conceptions to explain abstracts, nature brings the most important datums. The methodology that is one of the most important elements to be successful in educational activities, is used perfectly in the Holy BookAlthough in using the natural events, there are several aims but they are worked up around a specific center. The natural events are worth to be interesting in as Qur'an recommends.