Evolution assessment of main stadium structures of summer olympic games: From 1896 to 2012.
Yaz olimpiyat oyunları ana stadyum yapılarındaki gelişimin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 416355
  2. Yazar: NİGAR MADANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TAVUKÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Yaz Olimpiyat Oyunları'nın ana stadyum yapıları büyük ölçekli yapılar olarak, çok kalabalık seyirci gruplarını ağırlamak ve Olimpiyat Oyunları'nda gerçekleşen birçok spor yarışmasına ev sahipliği yapmak için özel olarak tasarlanmıştır. Olimpiyat stadyumlar üzerine birçok yazılı belge olmasına rağmen, bu yapıların fiziksel performansları / kapasiteleri ve zaman içinde evrimlerı üzerine yapılmış nicel değerlendirmeler yok denecek kadar azdır. Bu çalışma ile Olimpiyat yapılarının kendine has fiziksel performanslarının incelenmesi ve onların, uluslararası ve bölgesel müsabakalar için olanak ve sınırlarının belirlenerek müsabakalar için uygunluğunun tartışılması hedeflenmiştir. Toplamda 26 adet Yaz Olimpiyat Oyunları ana stadyumu; seyirci kapasiteleri, sporcular ve seyirciler için görsel konfor şartlarının uygunluğu üzerinde durularak geometrik tasarımlarının fiziksel performansı ve yapıların uzun vadeli kullanımı teknik öneriler içeren kaynaklar ve/veya kılavuzlarda yer alan bilgiler göz önüne alınarak incelendi. Stadyumlarda tam korunaklı tribün alanının var olması özellikle oyunlara ev sahibi yapan şehirlerin iklim koşulları nedeniyle gereklidir. Olimpiyat stadyumlarının orijinal seyirci kapasitelerinin, yenilemeler sırasında azaltılarak tavsiye edilen/işletilebilir seyirci kapasitesine düşürülmesi eğilimi vardır. Bu eğilim, stadyumların ulusal/bölgesel spor etkinliklerine ev sahipliği yapabilme imkânlarının arttırılması çabasının bir göstergesidir. Olimpik stadyumların kültürel önemi, bulunduğu yerin uygun konumu, geometrik tasarımlarının nitelikli oluşu ve tam korunaklı tribünlerinin olması; ulusal spor müsabakaları ve özellikle futbol ve atletik yarışlar için bu yapıların olimpiyat sonrası kullanılarak yaşamlarını sürdürmesini desteklemektedir. Henüz tasarım aşamasındayken, olimpiyat sonrası kullanımda, stadyumun bölgesel aktiviteler için adapte edilebilmesinin planlanması, bu yapıların yerel olarak kullanımı tercih edilen yapılar arasında olmasını sağlamaktadır. Tez kapsamında, seçilen stadyumların özelliklerinin değerlendirilmesiyle, olimpiyat sonrası kullanımda hangi tür etkinliklere uygun oldukları belirlenmiş ve uzun vadeli kullanım için yapılabilecek düzenlemeler saptanmıştır. Stadyumların çevreye duyarlı tasarlama çabaları, bu binaların çevre dostu bir yaklaşımla uzun vadeli olarak kullanımına olanak sağlaması açısından umut vericidir. Bununla birlikte, sürdürülebilir tasarımı ele alan teknik kılavuzlarda, uzun vadeli kullanım çerçevesinde stadyumların fiziksel performans gereksinimlerinin ele alınması ve vurgulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Main stadium structures of summer Olympic Games are large scale structures which are specifically-designed to accommodate a very crowded amount of people and international many sports competitions of Olympic Games. There are many written documents on Olympic stadiums, however there is scarcity of knowledge on assessment of their physical performances/capacities and evolution in time based on quantitative data. The study, therefore was shaped to examine the inherent physical performances of those structures and to better understand their appropriateness, specifically potentials and limitations, for international and regional prospective events. In total, 26 main stadiums of summer Olympic Games were examined in terms of their spectator capacity performance, physical performance of geometrical layout with a focus on viewing comfort conditions for athletes and spectators, and long-term functioning in reference to the technical recommendations and/or guidelines. The presence of fully-sheltered stands area is essential due to the climatic conditions of host cities. There is a trend of reducing original spectator capacities of Olympic stadiums to the recommended/operable seating capacities during renovations. That signals the efforts for achieving to be able to host either many international or regional sports competitions. Non-sports activities, soccer and athletics games are the activity types mostly hosted in stadiums as post-Olympic events. Cultural significance of Olympic stadiums is one of the main determinative factor for their survival while correct positioning of stadiums and their geometric layouts and fully-sheltered stands area, if all three provided, make the stadiums preferable/remarkable for many international sports competitions, specifically soccer and athletics games. The adaptability of Olympic stadiums for regional uses/activities, if foreseen during the design stage, is an encouraging situation for their post-use in accordance with regional preferences. The individual evaluation of each stadium has shown their potentials for specific type(s) of post events as well as pointed out some improvements needed for their functioning in time. The efforts on environmentally sensitive design of stadiums is promising for the long-term functioning of stadiums with a care on environment protection. However, there is a necessity of emphasizing“physical performance requirements defined for stadiums”as sustainability criteria in“the sustainability design technical manuals”for properly-performing stadiums during their lifelong functioning.