Optimization of locations of Voronoi grid points in reservoir simulation
Rezervuar simülasyonunda Voronoi ızgara noktalarının yerlerinin optimizasyonu
  1. Tez No: 416367
  2. Yazar: ULVİ RZA-GULİYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR SINAYUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Rezervuar simülasyonları gerçek saha davranışlarını farklı durumlarda taklit eden ve bu sayede rezervuar mühendislerinin farklı senaryoları değerlendirmek için hassasiyet çalışması yapmasını mümkün kılan bilgisayar modelleridir. Bu modeller rezervuarı küçük bloklara yapılandırılmış bloklar halinde ya da yapılandırılmamış bloklar halinde ayırırlar. Rezervuarın jeolojik yapısını doğru şekilde tanımlamak için yapılandırılmış blokların kullanımı imkansız olmasa bile çok zordur. Yapılandırılmamış bloklar bu durumda çok daha uygun olabilir. Voronoi ızgara yöntemi ile elde edilen yapılandırılmamış bloklar arasındaki sınır, iki bloğu birleştiren ve bloğu temsil eden parçacıkları birleştiren doğruya diktir. Bu sayede blok sınırındaki iletgenliği hesaplamak daha kolay olmaktadır. Bu çalışmada Voronoi parçacıklarını rastgele ya da düzenli şekilde yerleştirmek yerine, rezervuarın geçirgenlik eşyönsüzlüğü, geçirgenlik vektörlerinin yönelimi, petrofiziksel özelliklerin heterojenliği, kuyu yer ve tipleri gibi özellikleri göz önüne alınarak voronoi parçacıklarının yerleri belirlenmiştir. Yüksek çözünürlüklü ince statik bir ızgarada yer alan petrofiziksel özellikler, geçirgenlik eşyönsüzlük oranı ve yönelimi ile kuyu yerlerini kullanan üç aşamalı bir Matlab kodu bu amaç için yazılmıştır. Algoritma parçacıkların ilk dağılımını geçirgenlik eşyönsüzlüğü değerine bağlı olarak gerçekleştirmektedir. Yazılım voronoi parçacıklarının en uygun yerlerini bir hata en aza indirme yöntemi ile belirlemektedir. Hata Voronoi blokları ile ince statik ızgara ile verilen özellik sınırlarının birbirleri ile örtüşmesi ile azalmaktadır. Son olarak, parçacıkların yerleri belirlendikten sonra dikey ve yatay kuyular ile fay hatları eklenmektedir. Basit, tek fazlı bir simülatör kullanılarak altı farklı durum için en uygun hale getirilmiş ızgaraların etkisi görülmüştür. Çalışma sırasında geliştirilen kodun verilen statik model ile örtüştüğü ve bir hidrokarbon rezervuarını modellemek için gerekli blok sayısını azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Reservoir simulations are computer models that can imitate real world reservoir behavior under different circumstances, therefore making it possible for reservoir engineers to make sensitivity studies in order to assess different scenarios. These models discretize the reservoir into smaller blocks either using structured grids or unstructured grids. The application of regular structured grids to correctly map reservoir's geological structure can be very difficult, if not nearly impossible. Unstructured grids can be more convenient for those cases. Voronoi gridding technique creates unstructured grids such that the boundary of two grids is normal to the line connecting Voronoi particles that represents the grids. So that it would be convenient to calculate the transmissibility on the block boundaries. In this study instead of placing the Voronoi particles randomly, or in a regular fashion, the properties of the reservoir such as permeability anisotropy, orientation of the permeability vectors, heterogeneity of the petrophysical properties, and well locations and types were taken into consideration in the placement of Voronoi particles. A three-step algorithm, created in this thesis and written using Matlab software, takes into account the high resolution petrophysical properties in a finer static mesh, together with permeability anisotropy ratio and orientation and well location. This algorithm generates initial distribution of grid points that honors permeability anisotropy, then assigns each grid point an error value, which is dependent on grid point placement, and tries to minimize this error by moving bad points onto better locations. The error gets lower as the Voronoi grids and the background finer static mesh agrees with each other. Finally, after each grid point's location is chosen grid points related to vertical and horizontal wells and fault are added. Algorithm was implemented on six cases of different complexity and then generated Voronoi grid blocks were used in a simple, single phase simulator to show the effects of the optimized grids. It was seen that the developed code during the study can match the given input static model and can reduce the number of grid blocks required to model a hydrocarbon reservoir.