The effects of learning goal autonomy on achievement in a technical training course: A self-determination theory approach
Öğrenme hedefi özerkliğinin bir teknik eğitim kursunda başarıya etkileri: Öz-belirleme teorisi yaklaşımı
- Tez No: 416366
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnsan kaynağı, şirket ve kurumlar için pazar rekabeti açısından kritik öneme sahiptir. Resmi eğitimler, insan kaynağı gelişiminin önemli bir yoludur. Her yıl, milyarlarca dolar resmi eğitimler için harcanmaktadır. Eğitimin transferi araştırması gösteriyor ki, eğitimlerin etkinliği açısından öğrenme motivasyonu önemli bir parametredir. Öz-belirleme teorisine göre, özerklik hissi içsel motivasyonu arttırır ve daha iyi dışsal motivasyon tiplerini doğurur. Hedefler için seçenek sunma, özerklik sağlamanın yollarından biridir. Bu araştırmada, öğrenme hedefi özerkliğinin başarıya etkisi bir bilgi teknolojileri (BT) kursu özelinde incelenmiştir. Karma tip araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın deneysel kısmında, deney grubu öğrenme hedef özerkliğine sahipken, kontrol grubu eğitimci tarafından belirlenen standart kurs hedeflerine sahip olmuşlardır. Her iki grup için de ön test ve son test yapılmıştır. T-test sonucuna göre kontrol ve deney grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı görülmüştür. Ayrıca, katılımcılarla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler göstermiştir ki, öğrenme hedeflerinde seçim hakkı sunulması katılımcılar tarafından olumlu karşılanmıştır. Fakat kurs konularında yeterli bilgileri olmadığı için seçme gücüne sahip olamamışlardır. Bu çalışmaya göre, hedef özerkliğinin konuların açıklanması, seçme özgürlüğü, alternatif konuların sunumu ve ek kaynaklarla sağlanamadığı görülmüştür. Acemi katılımcılar, alan bilgisi eksikliği nedeniyle, kurs içeriğini değerlendiremez ve kendi ihtiyaç ve ilgilerine göre karar veremezler. Bu tip özerklik orta ve ileri seviye katılımcılar için uygundur. Eğer katılımcıların alan bilgisine ek olarak içsel motivasyonları da varsa, hedef özerkliğinden maksimum faydayı elde edeceklerdir.
Özet (Çeviri)
Human resource is the key differentiator for market competence for companies and enterprises. Formal trainings are an important way for development of human resource. Every year, billions of dollars are spent on formal trainings. Transfer of training research states that, motivation to learn is an important parameter for effectiveness of trainings. According to Self-Determination Theory, feeling autonomy increases intrinsic motivation and causes better types of extrinsic motivation. Offering choice in goals is a way of providing autonomy. In this research, effect of learning goal autonomy on achievement for an IT training course was studied. A mixed type research was implemented. In the experimental part of the study, experimental group had the learning goal autonomy in their course while control group had instructor determined learning goals. Pretests and posttests were conducted for both groups. According to t-test statistics, there was no statistically significant difference between control and experimental groups. Moreover, follow-up interviews were conducted. Interviews showed that choice in learning goals were accepted positively by participants. But because of lack of knowledge on topics, they had no selection power with them. According to this study, goal autonomy is not possible by providing straight explanations of topics, freedom to select, alternative topics and additional resources. Because novice participants lack field knowledge, they cannot evaluate course content and decide according to their needs and interests. This kind of autonomy is more appropriate for intermediate participants. If participants have intrinsic motivation besides field knowledge, they get the maximum benefit from goal autonomy.