Numerical investigation of stiffened composite panel into buckling and post buckling under combined loading
Birleşik yükleme altında kiriş destekli plakaların burkulma ve burkulma sonrası davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 416368
  2. Yazar: ERKAN AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma kesme ve eksenel basma yükü altındaki, kiriş destekli kompozit ince cidarlı bir hava aracı yapısının burkulma öncesi ve sonrası davranışlarının incelenmesini sunmaktadır. Eksenel basma yükü ile birlikte kesme yüküne de maruz kalan kiriş destekli plakalarda, özellikle burkulma sonrası davranışların oldukça karmaşık olmasından dolayı, sonlu elemanlar yöntemi gibi sayısal tabanlı bir çözücü olmadan panel davranışlarını hesaplamak oldukça zordur. Bu çalışmada, sonlu elemanlar modelleme yönteminin doğrulanması ve hassasiyet çalışmalarının ardından, kiriş destekli plakanın burkulma ve burkulma sonrasındaki davranışında eksenel basma yükü ve kesme yükünün etkileri de incelenmiştir. Sonuçlar, eksenel basma yükünün yanında kesme yüküne de maruz kalan plakalarda, yapının tabaka dizim açıları gibi özelliklerine bağlı olarak, kesme yükünün yapının eksenel basma yükü kabiliyetine etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the investigation of buckling and post buckling behaviour of stiffened thin walled laminated composite aerospace structures subjected to combined in-plane axial and shear loadings. Due to the fact that the state of stress developing especially in the post-buckling stage is quite complicated under the combined loading, the necessary computational model is usually based on Finite Element Modelling (FEM). In this study, after verifying the FEM methodology and completing the sensitivity studies, the buckling and post buckling phenomenon are examined in order to see the effects of shear loading beside the axial compressive loading on a stiffened composite panel via linear and nonlinear analyses. The results show that under combined in-plane loading of a stiffened panel, additional shear loading beside the axial loading has an influence on the axially critical buckling load capability of the structure depending on the characteristic of the structure like ply orientation.