Experimental and numerical investigation of CFS-concrete composite trusses
Hafif çelik profiller ve betondan oluşan kompozit kafes kirişlerinin deneysel ve analitik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 518220
  2. Yazar: HAZAL GÜLDÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hafif çelik yapısal sitemler, sağladıkları ekonomi ve uygulama kolaylığı gibi avantajlar nedeniyle son zamanlarda yoğun bir şekilde çalışılmaya başlanmıştır. Hafif çelik yapısal elemanlarda sıklıkla görülen göçme biçimi kesitte oluşan lokal burkulmadır. Bu çalışmada, basınç başlığı elemanlarının içerisine beton dolgu yerleştirerek hafif çelik kafes kirişlerinde lokal burkulmaların kontrol edilmesi incelenmiştir. Bu şekilde oluşturulmuş kompozit kirişlerin eğilme davranışlarının incelenmesi amacıyla nümerik ve deneysel çalışmalar yapılmıştır. Başlıca deney parametreleri, beton dolgu, basınç başlığı yerleşimi, kesme elemanlarının ve beton döşemenin varlığı olarak belirlenmiştir. Hazırlanan sonlu elemanlar modelinde Doğrusal Olmayan Malzeme Analizi (MNA), Doğrusal Olmayan Malzeme ve Geometri Analizi (MGNA) ve Geometrik Kusurlar ile Doğrusal Olmayan Malzeme Analizi (MGNIA) olarak üç tip analiz gerçekleştirilmiştir. Sonlu elemanlar modeli güçlendirilmiş elemanlarda gerçek gerinim davranışını simüle etmekte başarılı olsa da, elemanın dudak kısmında nümerik olarak belirlenen ile deney sonuçları arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Kompozit kafes kirişlerinin davranışlarının öngörülebilmesi ve detaylı analiz ve deneylere gerek kalmadan belirlenebilmesi için analitik çalışmalar yapılmıştır. Analitik çalışmanın prosedürü başlık kesitsel gerinim değerlerinin belirlenmesine ve buna bağlı olarak başlangıç rijitliği, akma ve maksimum yük değerlerinin belirlenmesine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cold-formed steel (CFS) structural systems have been intensely studied especially due to the economy and ease of implementation that they provide. A common failure mode of CFS members is the local instability of the section. The aim of this study is to control the local instability in CFS floor trusses by providing concrete infill inside compression chord members. Numerical and experimental studies were conducted in order to investigate the flexural behavior of steel-concrete composite trusses made of CFS sections. Main test parameters were the presence of concrete infill, orientation of top chord CFS member, presence of shear enhancing connectors, and the presence of a concrete slab. The finite element (FE) model of the CFS floor trusses was created and three types of analysis, namely Materially Nonlinear Analysis (MNA), Geometrically and Materially Nonlinear Analysis (GMNA) and Geometrically and Materially Nonlinear Analysis with Imperfections (GMNIA), were conducted. While the FE model was able to simulate the actual strain behavior for the stiffened elements of the compression chord CFS section, the measured and numerically predicted strain values differ significantly for the lip part of the section. Additional analytical studies were conducted in order to predict the behavior of composite trusses without the need of detailed analysis or load tests. The procedure adopted for the analytical approach is based on calculating the chord cross-sectional strain and then determining the initial stiffness, yield and maximum load capacities using this strain information.