The future of green building contracts in Turkey
Türkiyede inşaat sözleşmelerinin geleceği
  1. Tez No: 416371
  2. Yazar: SAHRA MOHAMMADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
İnşaat sektörü, sürdürülebilir projelerin gerçekleştirilmesi ile, toplam enerji tüketiminin azalmasına yüksek düzeyde katkıda bulunabilecek kapasiteye sahiptir. Dünya çapında karar verme konumunda olan kişiler, bu potansiyelin farkında olup, bu potansiyeli kullanarak, enerji verimliliği sağlama konusunda bazı ulusal hedefler belirlemeye başlamışlardır. Bu hedefler inşaat sektörünü doğrudan etkilemektedir. Türkiye'de enerjiye bağımlı bir ülke olarak, enerji konusunda bazı politikalar geliştirmiş ve bu konuda Türkiyenin yapım sektörü ve şehirlerin yapılaşması da göz önünde bulundurulmuştur. Sürdürülebilir hedeflere ulaşılabilmesi amacıyla, dünya çapında geliştirilen yeni yönetmelikler ve standartlar, son zamanlarda, konvansiyonel projelerdeki uygulama ve idari işlemleri inşaat sektöründe etkilemesinden dolayı, bazı yasal mevzularda sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu değişimle birlikte, projelerin yeşil özelliklerinden dolayı, bazı hukuksal hak talepleri gözlemlenmeye başlamıştır. İnşaat sözleşmeleri bu tarz hukuksal risklerin azaltılmasında ve onların kontrol altına alınmasında çok önemli bir role sahiptir. Ortaya çıkan bu hukuksal ihtilaflar ve hak talepleri sonucunda, yeni dönemlerde geleneksel inşaat sektörünün sözleşme uygulamalarınında değişime neden olmuştur. Bu değişiklikler daha dünya çapında çok yeni olduğundan dolayı, bu tarz yeni sözleşme uygulamalarında karşı karşıya kalınabilecek yasal durumların neler olabileceğini ve bu riskleri önlemek için, hangi yöntemlerin uygulanması gerektiğine dair herhangi bir araştırma henüz yapılmamıştır. Bu tez araştırmasında, literatürdeki bu boşluğu doldurmak amacı ile bazı adımlar atılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın hedefi, Türkiye'deki yeşil bina uzmanlarına ulaşılarak, öngörülen yeşil binaların yasal riskleri, sözleşmelerin bu tarz riskleri kontrol etmek konusundaki önemi ve uygulanabilir risk aktarım stratejilerinin neler olabileceği hususunda kapsamlı bir araştırma gerçekleştirmektir. Bu tezde sunulan araştırma bilgileri, çok kapsamlı bir anket araştırması sonucunda elde edilip, sunulmuştur. Bu anket araştırmasına katkıda bulunan katılımcılar, Türkiye'deki yeşil bina uzmanları veya herhangi bir şekilde sürdürülebilir projelerde tecrübeli insanlardan oluşmaktadır. Bu tez araştrımasında belli sonuçlara varabilmek için, farklı istatistik analizler uygulanmış, ve sonuçları değerlendirilmiştir. Bu tez araştrıması kapsamında, Türkiye'de yeşil binaların öngörülen yasal risklerinin tanımı, sözleşmesel ve diğer hukuksal anlamda çözüm önerileri incelenip, bu konuda çalışan profesyonellere ve diğer araştırmacılara faydalı bilgilerin aktarılabilmesi hedeflenmiştir. Son olarak ise, sürdürülebilir projeleri yaygınlaştırıp daha da desteklemek adına, Türkiye'deki karar verme konumunda bulunan kişilere ve endüstrideki uzmanlara önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Construction sector has a great potential to reduce total energy consumption through sustainable projects. All over the world policy makers have already realized the potential and begun setting some governmental goals. As an energy dependent country, Turkey has also set some energy oriented policies in which sustainability issues in Turkish built environment are also gaining attention. Since new regulations for achieving sustainability have been recently set to change the conventionally practiced administrative patterns in construction sector, the number of claims related to sustainability feature of the construction projects has been growing ever since. Construction contracts are playing a critical role in preventing these types of legal risks that can lead to claims. As a result, these changes have caused a need for some alterations in industry's contractual practices. Since these changes have newly taken place, there are limited number of researches conducted to study and analyze possible contractual and legal risks associated with green projects that may lead to probable legal claims. This thesis is intended to fill this gap in the literature and aims to collect a comprehensive information from Turkish construction industry's professionals about foreseen probable contractual and other legal risks and also find out the possible ways of diminishing those risks. The information presented in this thesis is gathered by a comprehensive questionnaire survey designed based on a profound literature study. The questionnaire is filled out by green building professionals who have been involved in green building projects. To examine the gathered information, a range of statistical methods are used and the outcomes are evaluated accordingly. The outcomes of this thesis shall help identification of contractual and other legal risks related to green building projects in Turkish construction sector and seek for proper risk mitigation strategies accordingly. Finally, recommendations for policy makers, industry's professionals and researchers are presented so as to promote sustainability in construction sector.