Basin-based clustering of hydroelectric power plants in Turkey by use of stream-flow and hydroelectric energy production data
Türkiye'deki hidroelektrik santrallerin akarsu akış hızı ve hidroelektrik enerji üretimi verileri kullanılarak havza bazlı kümelenmesi
  1. Tez No: 416370
  2. Yazar: YUSUF ARSLAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. AYŞE NUR BİRTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bir gruplama yaklaşımı arz tahmini işlemini kolaylaştırabilir. Aynı havzadaki akarsuların benzer eğilime sahip olduğu gösterilmiştir ve komşu havzaların da benzer eğilimlere sahip olup olmadıklarının analiz edilmesi de aynı derecede önemlidir. Yapılan deneylerde görülmüştür ki yapısal tabanlı hiyerarşik kümeleme zaman serilerinin eğilimlerine göre kümelenmesini gerçekleştirmiştir ve bu yöntem veri kümesindeki benzer eğilimlere sahip havzalar arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmıştır. Bu tezin amacı havza bazlı hidroelektrik santral sınıflandırılmasıdır ve akarsu akış hızı ve hidroelektrik enerji üretimi veri kümeleri kullanılmıştır ve her ikisine ait sonuçlar birbiriyle kıyaslanmıştır. Sonuç olarak, havza bazlı sınıflandırma yapısal tabanlı hiyerarşik kümelemenin kullanılmasıyla başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir ve sonuçlar Türkiye haritası üzerinde görselleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A grouping approach may ease the process of supply prediction. It is shown that trend of the streams in the same basins have similar trend and it is also important to analyse that whether there are similarity between the trend of the neighbour basins or not. It is seen in the experiments that structure based hierarchical clustering makes the clustering based on the trend of the time series and this method reveals the connections between the basins which have similar trends in the flow of their streams. The aim of this thesis is to find the basin based clustering of the hydroelectric power plants and stream-flow and hydroelectric energy production datasets are used and the results of both are compared with each other. In conclusion, it is shown that basin based clustering is done successfully by use of structure based hierarchical clustering on the stream-flow dataset and the result is visualized on the Turkey map.