Radar cross section analysis by shooting and Bouncing Rays Method
Seken Işın Yöntemi ile radar kesit alanı analizi
  1. Tez No: 416377
  2. Yazar: MUSTAFA KAĞAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TOKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, Seken Işın Yöntemi (SIY) ile kompleks cisimlerin Radar Kesit Alanı`nı (RKA) hesaplayabilen bir MATLAB kodu hazırlanması amaçlanmıştır. Kod, ışın yollarını, yüzey akımlarını, gelen ve saçılan elektrik alanları ve dikey, yatay ve çapraz dalga polarizasyonlarındaki RKA değerlerini hesaplayabilmektedir. Gelen dalga frekansı, tarama açısı, polarizasyon ve ışın sayısı gibi parametreler, hazırlanan MATLAB koduna girdi oluşturmaktadır. RKA analizi yapılacak olan temel geometrik şekiller gelistirilen kod icinde oluşturulabilmekte, bunun yaninda karmaşık geometriler ise 3D CAD programları aracılığı ile oluşturulup STL formatında MATLAB koduna girdi olarak tanıtilabilmektedir. Ayrıca, örnek çözümlemelerden elde edilen sonuçlar, tez çalışmasında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a MATLAB code incorporating `Shooting and Bouncing Rays (SBR) Method` is developed for calculating Radar Cross Section (RCS) of complex shapes. The code can calculate ray paths, magnetic current sheets, incident and scattered electric fields and RCS in horizontal, vertical and cross polarizations. While reflection effects are calculated by SBR algorithm, diffraction effects due to edges and corners are handled by `Equivalent Edge Currents􀀌`. Wave frequency, aspect angle and number of rays are the input parameters of the code. Primitive geometries can be generated and analyzed by the code. In case of complex shapes, the input to the program is generated by 3D CAD tools in STL format. Several conclusions drawn from the calculation results are presented.