Between work and leisure: Interactions with products in public idle time
İş ve dinlence arasında: Kamusal alandaki boş zamanda ürünlerle etkileşim
- Tez No: 416381
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN KAYGAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 151
Özet
Boş zaman ve onunla alakalı aktiviteler günlük yaşam literatüründe ihmal edilen bir alandır. İş ve dinlence aktiviteleri öngörülebilir ve biçim verilmişken, boş zaman tanımsız ve kullanışsız bir durum oluşturmaktadır. Buna rağmen, boş zaman aktiviteleri modern şehir hayatına orijinallik ve kişisellik sunabilir. Şehir hayatı kendi ritmini ve döngüsel akışını beraberinde getirirken, diğer taraftan günlük yaşam aktivitelerinin arasında bekleme anları ve yolculuk gibi anlar da yaratmaktadır. Bunun gibi durumlarda, bireyler kendi yaratıcılıklarını taşınabilir arayüzler yardımıyla kullanıp sosyal ilişkilere katılımlarını özgün şekillerde organize edebiliyorlar. Bu bağlamda, bu tezin amacı boş zaman aktivitelerini araştırıp, insanların nasıl bu anlarda somut ve soyut çevrelerine uyum sağlamak için mobil arayüzleri kullandığını anlamaktır. Tezdeki literatür incelemesi mobil arayüzler ve etkileşimi göz önünde bulundurarak günlük hayat ve psikocoğrafya konularındaki temel kavramlara odaklanmaktadır. Bu çalışmada alan araştırması verilerini zenginleştirmek ve doğrulamak için birden çok araştırma yöntemi seçilmiştir. Alan araştırması için, üç farklı kamusal alanda gözlemler, derin kültürel inceleme ve onu takip eden röportajlar yürütülmüştür. Tez kamusal alandaki boş zaman aktiviteleri ve bu aktivitelerin sosyal, rastlantısal, sembolik ve aynı anda birden fazla yerde olan etkileşimleri üzerine bulgular ve çıkarımlarla tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Idle time and practices of it are a neglected area in design literature. While work and leisure activities are shaped by laws and political regulations, idle time does not constitute generally accepted practices. However, idle time activities can offer individuals flexibility in their experiences in modern urban life. On the other hand, it also generates times such as waiting moments and traveling time in between everyday activities. In these moments, individuals use their own creativity by the help of“mobile interfaces”to organize their involvement in social relations in unique ways. The purpose of this thesis is to explore idle time activities to develop an understanding about how individuals use idle time to experience their social lives in both physical and virtual environments by using mobile interfaces. The literature review of this study focuses on foundational concepts on everyday life, psychogeography and symbolic interaction, by taking mobile interfaces and travel into consideration in public idle times. For this purpose, observations in three different public settings are made. Following that, cultural probe research is conducted to explore what individuals take with them and what they observe in idle time. After cultural probes, I conducted interviews with participants to have a detailed information about what they had filled on the cards. The thesis concludes with findings and insights on public idle time activities and their interpretations with regard to social, incidental, symbolic and ubiquitous interactions. Briefly, public idle time is framed as active social time in which individuals encounter chance moments and they use their personal creativities to experience pleasant public idle time.