Complexity management and mutability in architectural form conception: Form-blindness and softform
Mimari form yaratımında karmaşıklık yönetimi ve değişebilirlik: Form-körlüğü ve yumuşak form
  1. Tez No: 416382
  2. Yazar: EGEMEN BERKER KIZILCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MENNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bilgiyi iletme yöntemi olarak anlatım, mimarlıkta algıyı ve düşünceyi, dolayısıyla üretimi biçimlendirme gücüne sahiptir. Mimarlığın bugünkü kurgusu hesaplama paradigmasıyla bağdaştırılan teknoloji ve metodolojilerin ilerlemesiyle, çoğul düşüncelerin beraber işlenmesinden ortaya çıkan karmaşık düzenli özel bilgi modelleriyle yürütülmektedir. Ayrıca mimarlıkta artık tekil bir sonuç ürünün sabitliğindense, formun nitel olanaklarını incelemek için veya bir tasarım niyetinin sonuçlarını test etmek için formun dönüşebilirliğini gözeten ve çözüm kümesini genişleten olasılık alanları öne çıkmaktadır. Mimarlığın bilgi, karmaşıklık, çoğulluk ve değişebilirlik durumlarıyla olan ilişkisi, bu durumları kavramlaştırma ve bilginin diyaloğunu kurmasının yanı sıra tasarımın kavramlaştırılmasına bu durumları sağlayan anlatımları gerektirmektedir. Bu tez, hesaplamalı mimari tasarım bağlamında, tasarım niyet(ler)inin anlatımını ve düşüncesini ilgilendiren, görsel ve ilişkisel nedenleme, ve algısal ve kavramsal yapıların anlatımları ikililiklerine dair konuları bir materyel pratik olan mimarlığın hesaplamalı tasarımdan daha çok görselliğe ve algısallığa dayandığı önsavını göz önünde bulundurarak tartışmaktadır. Mimarlığın güncel durumunda karmaşıklığın yönetilebilirliği, formu değişebilir yapmak, algısal ve kavramsal yapılar arasında ilişkilendirilebilirlik, ve görsel ve ilişkisel anlatım yöntemleri açısından çeşitli sorun ve sorunsallar sunan bu tartışmayı yürütürken, çalışma, güncel mimari tasarım paradigmasına ait anlatım ve düşünceyle bağdaşan ve tezde form-körlüğü ve yumuşak form olarak adlandırılan iki kavram/yaklaşım/nitelik geliştirmektedir. Form-körlüğü, tasarımda karmaşıklığın kontrolünü ve çoğulluğu sağlamak amacıyla formdaki özgüllüğün derecesinin kısıtlanması ve belli uygulamalara erken bir sabitlenmeyi ertelemek anlamına gelmektedir. Yumuşak form ise keşif veya çoğulluğu sağlamak için çoğul miktarda örnek cisimleştirebilecek değişebilir formların kapsanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Expressions in architecture, as modes of conveying information, have the power to shape perception and thinking, as well as architectural production. Architectural conception is today induced by custom information models with the advent of technologies and methodologies associated with the computational paradigm and therefore are capable of inhabiting complex orders that arise from a multiplicity of concerns. Architecture is no longer constituted by the fixity of a single instance of form, instead possibility spaces which represent the mutability of form and which extend the solution set are being privileged for exploring the qualitative aspects or testing outcomes of design approaches. Architecture's relation with aspects of information, complexity, multiplicity and changeability in design conceptualization requires expressions that are efficient in providing for such aspects, besides establishing the dialogue between conceptualization and information. The thesis provides a discussion of the multi-faceted issues regarding the expression of design intention and thinking in the context of computational design, exploring dualities between visual and relational reasoning as well as between conceptual and perceptual structures of expression. The study presents challenges in terms of the computational architectural design paradigm regarding the management of complexity and form mutability, and to this end, develops two concepts/approaches/qualities, form-blindness and softform, that are exhibited in current architectural expressions and thinking. Form-blindness denotes a controlled level of specificity about form and the postponement of its fixation in a certain implementation, while ensuring complexity management and multiplicity. Softform, on the other hand, infers encapsulations of mutable forms that can incarnate multiple instances, to enable exploration and multiplicity in design.