Development of beam scheduling algorithm for frequency diverse array
Ayrık frekanslı dizileri için huzme yönlendirme algoritması
  1. Tez No: 416403
  2. Yazar: RAMAZAN ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Elektronik tarama yeteneği modern radar sistemlerinin en önemli özelliklerindendir. Bu özellik sayesinde tarama esnasında herhangi bir mekanik mekanizmaya ihtiyaç duymadan anten huzmesinin istenilen yöne bakmasına imkân sağlanmaktadır. Günümüzde radar uygulamalarında faz tarama, zaman gecikmeli tarama, frekans tarama gibi elektronik tarama yöntemleri kullanılmaktadır. Yeni ve daha ucuz elektronik tarama yöntemleri için araştırmalar devam etmektedir. Bu tezin amacı zaman, faz kaydırıcı kullanmadan zaman, açı ve menzil bağımlı tarama yapabilen Ayrık Frekans Dizisini (AFD) incelemektir. Bu çalışmada Ayrık Frekans Dizilerinin matematiksel analizi yapılmıştır. Bunun yanı sıra DSS (Direk Sayısal Sentez) tabanlı bir huzme yönlendirme ağı tasarlanmıştır. Tasarlanan bu yapı ile Ayrık Frekans Dizisi gerçekleştirilmiştir. Çeşitli genlik dağılımları için Ayrık Frekans Dizisinin benzetimleri ve ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma esnasında karşılaşılan sorunlar AFD konusunda gelecekte yapılacak çalışmalara ışık tutması için raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Electronic scanning is the most desirable feature of radar systems. With electronic scanning, it is possible to steer the main beam of an array antenna instantaneously into a desired direction where no mechanical mechanism is involved in the scanning process. Electronic scanning methods including phase scanning, time delay scanning, and frequency scanning have been used in various radar applications; however new and cheaper scanning methods are still being investigated. It is the purpose of this thesis to investigate an array configuration called frequency diverse array (FDA), which gives rise to range, time, and angle dependent scanning without using phase shifters. In this study, mathematical analysis of FDA are made and DDS based FDA beamforming network is designed. Also FDA implementation is realized with this network. Justification of the mathematical derivations is made by the results of the measurements with the implemented structure. Besides, simulations and measurements of the array with various amplitude tapering coefficients are performed. The drawbacks are also reported during the study, which will be useful for future studies on the subject.