Development of optimal generation scheduling algorithm for day ahead markets
Gün öncesi piyasalarda faaliyet gösteren üretim şirketleri için optimum üretim planlaması algoritması geliştirilmesi
  1. Tez No: 416404
  2. Yazar: METİN İSPİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEVAİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Liberal elektrik piyasalarında, özel elektrik üretim şirketleri büyük öneme sahiptir ve piyasaya katılımları desteklenmelidir. Bu çalışmada, gün öncesi elektrik piyasalarında faaliyet göstererek hem kendi portfolyolarını değerlendirmeyi, hem de tüketiciye düşük maliyetli elektrik enerjisi sunmayı hedefleyen üretim şirketleri için bir optimum üretim planlaması algoritması geliştirilmiştir. Bu algoritma içerisinde 'Lagrange Relaxation' yöntemi 'Dinamik Programlama' yöntemi kullanılmıştır. Ünitelerin üretim kapasiteleri, tırmanma limitleri, minimum açık ve kapalı kalma süreleri kısıtlayıcı etkenler olarak ele alınmıştır. Üretim planlaması, tahmin edilmiş olan talep yükü miktarına göre saatlik olarak yapılmıştır. Algoritmanın çıkardığı sonuçları gözlemlemek için farklı durumlar ele alınmıştır. Sonuçlar aynı zamanda literatürde kullanılan farklı metotlar ile de kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In a liberalized electricity market structure, private generation companies play an important role and their attendance must be encouraged. In this study, an optimal generation scheduling algorithm is developed for the generation companies attending day ahead markets who aim to utilize their portfolio more efficiently and to provide low-cost energy to the consumers. The algorithm employs Lagrange relaxation and dynamic programming techniques. Generation capacities of units, ramp limitations, minimum on and off durations are handled as unit constraints. Generation scheduling is performed for hourly forecasted power demand. Different cases are solved with the developed algorithm to observe the results. Outputs of the algorithm are compared with other methods used in the literature.