Development of a hardware-in-the-loop wind energy conversion system emulator
Yazılım içinde donanım rüzgar enerjisi dönüşüm sistemi emülatörü geliştirilmesi
- Tez No: 416402
- Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ BÜLENT ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tez çalışmasında, yazılım içinde donanım rüzgar enerjisi dönüşüm sistemi emülatörü geliştirilmesine odaklanılmıştır. Buna ek olarak yazılım içinde donanım sistemini benzeten bir yazılım geliştirilmiştir. Tez, rüzgar türbini milinin taklit edilmesi için indüksiyon motoru kullanarak nasıl bir türbin modeli geliştirildiğini açıklar. Rüzgar enerjisi dönüşüm sistemi benzetimi yapabilen doğru bir ortam elde etmek için yazılım içinde donanım sisteminin genel kontrolü açıklanmıştır. Yazılım, yazılım içinde donanım sisteminde kullanılan rüzgar türbini modelinin aynısını kullanmaktadır. Jeneratör ve dişli kutusunun modellenmesi oldukça basittir. Bununla birlikte sistemin şebekeye bağlantısını kolaylaştıran arka arkaya dönüştürücüler son derece doğrusal olmayan elemanlardır. Bu dönüştürücüler için üzerlerinde deneyler yaparak yeni bir sinir ağı tabanlı model geliştirilmiştir ve modelin doğruluğu incelenmiştir. Son olarak, geliştirilen yazılım ada operasyonunda yerel yüklerin enerji kalitesinin korunması için çıkan problemleri incelemek amacıyla kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on developing a hardware-in-the-loop wind energy conversion system emulator. In addition, software for simulating the hardware-in-the-loop system is developed. The thesis describes how a wind turbine model is developed by controlling an induction motor to emulate wind turbine shaft. Control of the overall hardware-in-the-loop system for achieving an accurate medium for wind energy conversion system emulation is explained. The software uses the same model for the wind turbine as the HIL system. Modelling of the generator and gearbox is fairly straightforward. However, back-to-back converters which facilitate connection of the system to the grid are highly nonlinear elements. A novel neural network based model is developed for these converters by performing experiments on them and the accuracy of the model is investigated. Finally, the software developed is used to investigate problems of islanding operation so that energy quality of the local loads can be maintained in this operation.