Effects of seismic source model parameters on the probabilistic seismic hazard assessment results
Sismik kaynak modeli paramatrelerinin olasılıksal sismik tehlike analizi sonuçları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 416413
  2. Yazar: MARJAN VAKILINEZHAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜLERCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Olasılıksal Sismik Tehlike Analizinin (OSTA) önemli girdilerinden biri olan sismik kaynak modellerinin parametrelerinin belirlenmesinde oldukça büyük belirsizlikler söz konusudur.Eldeki limitli verilerin sübjektif olarak yorumlanması sonucunda aynı saha için elde edilen OSTA sonuçları çok değişebilir. Bu çalışmanın amacı, sismik kaynak modelinin değişik lokasyonlarda ve çeşitli risk seviyelerinde yer alan yapılar için tasarımda kullanılacak kuvvetli yer hareketi mertebeleri üzerindeki etkisini nicel olarak göstermektir. Analiz sonuçlarına göre, farklı sismik kaynak modelleri kullanılarak elde edilen OSTA çıktıları birbirlerinden oldukça farklıdır ve bu farklılık sahanın tektonik yapıya olan uzaklığı ve göz önünde bulundurulan tehlike düzeyi ile ilişkilidir.Buna ek olarak, OSTA sonuçlarının sismik kaynak parametrelerine (kaynak geometrisi, yıllık kayma hızı, minimum ve maksimum deprem büyüklüğü, fay düzlemi genişliği, b-değeri ve senaryo ağırlıkları gibi) karşı hassasiyeti analiz edilmiş ve bu parametrelerin sonuca olan görece katkısı incelenmiştir.Son olarak,tüm spekral periyodlar için değişik sismik kaynak modelleri kullanılarak belirlenen tasarım yer hareketleri, Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik'de (TEC, 2007) önerilen tasarım eğrileri ile karşılaştırılmıştır.Bu çalışmadahesaplananneredeysetümeşdeğertepkispektrumudeğerleri (faya yakın sahalar hariç) TEC-2007 tasarım değerlerine kıyasla daha düşüktür.Çalışma sonucunda aradaki farkın mertebesinin tektonik yapıya olan uzaklık ile yakından ilişkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The inputs to the Probabilistic Seismic Hazard Analysis (PSHA) contain large uncertainties regarding the seismic source model parameters; therefore, the results may vary significantly due to subjective judgment and interpretation of the limited data. The objective of this study is to show the effect of seismic source model on the hazard results by quantifying the difference in the design ground motions for different risk levels at different locations around an active tectonic structure. Analysis showed that the variances in the hazard results obtained by different seismic source models are closely correlated with the location and hazard level. Additionally, sensitivity of the hazard results to the uncertainties involved in each source parameter, especially the source zone boundaries, annual slip rate, maximum and minimum magnitudes, fault width, b-value and scenario weights are analyzed and presented to provide insight on the relative contribution of source or fault parameters to the PSHA results. Finally,design ground motions for other spectral periods obtained by different seismic source models are compared with the Turkish Earthquake Code (TEC, 2007) requirements. The calculated uniform hazard spectrum (UHS) for almost all sites is lower than the TEC-2007 design spectrum, except for the near field sites. Results indicated that the difference between the spectra decreases as the distance between the site and source increases.