Probabilistic seismic hazard assessment of Eastern Marmara and evaluation of Turkish Earthquake Code requirements
Doğu Marmara'daki sismik tehlikenin olasılıksal analizi ve Türk Deprem Şartnamesi ile karşılaştırılması
- Tez No: 305704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEYNEP GÜLERCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Anadolu'nun formasyonu, Afrika, Arabistan ve Avrasya plakalarının etkileşimleri sonucu şekillenmiştir. Bu etkileşim Türkiye'deki fayların aktifliğinde etkendir. Bu etkileşim devam edeceği ve Türkiye'deki daimi sismik aktivite süreceği için depremlerin oluşturduğu hasarı önceden tahmin etmek hayat kayıpları ve bina hasarlarını azaltmada önemlidir.Bu çalışmanın en önemli amacı, Doğu Marmara Bölgesi'nde, gelişmiş kaynak modelleri ve yer hareketi tahmin denklemlerini kullanarak olasılıksal sismik tehlike analizi çalışmasının yapılmasıdır. Fay zonlarının geometrisi (boy, genişlik, dip açısı ve segmantasyon noktaları, vb.) mevcut fay haritaları ve uydu fotoğraflarındaki fay izleri yardımıyla bulunmuştur. USGS Çalışma Grubu'nun 2003 yılında önerdiği kırılma modelleri kaynak sistemine uygulanmıştır. Kuzey Anadolu Fayı'nın karakteristiğini temsil eden Komposit tekrarlanma modelleri bölgedeki bütün kaynaklar için kullanılmıştır.Bu çalışmada yeni ve geliştirilmiş global yer hareketi tahmin denklemleri (NGA modelleri), yer hareketindeki değişkenliği modellemek için kullanılmıştır. Genel olarak eski çalışmalarda, bölgesel modeller ya da NGA çalışmasında güncellenmiş daha eski yer hareketi tahmin denklemleri kullanılmıştır. Yeni NGA modelleri, ilave tahmin parametreleri (kaynak derinliği, basen etkileri ve sahaya özgü standart sapma, vb.), geliştirilmiş istatistiksel yaklaşım ve çok detaylı oluşturulmuş veritabanı yardımıyla güncellenmiştir. NGA modellerinin kullanımı, toplam tehlike analizlerindeki bölgesel ya da eski modellerin kullandığı küçük veri tabanlarına bağlı epistemik belirsizliği azaltmıştır.Bu çalışmanın sonucu olarak, tehlike eğrileri, girdi parametrelerinin (magnitüd ve uzaklık) tehlikeye katkıları ve bölgedeki altı noktada üniform tehlike spektrumu (Adapazarı, Düzce, Gölcük, İzmit, İznik ve Sapanca şehir merkezleri) sunulmuştur. Bu sonuçlar bölgedeki özel yapıların tasarımına katkı sağlayacaktır. Kaya zemin koşulları için bölgenin tehlike haritaları, Türk Deprem Şartnamesi'nde (2007) önerilen risk düzeylerine göre sunulmuştur. Bu haritalar, sahaya özgü tehlike analizlerinde ve sahaya özgü tasarım spektrumu üretilmesinde faydalı olacaktır.Seçilen noktalar için üretilen üniform tehlike spektrumu, deprem şartnamesi ile karşılaştırılmış ve gelecekteki çalışmalar için sonuçlar sunulmuştur. Bu sonuçlar, bölge dışındaki sismik kaynakların katkılarının analizlere katılması ve yer hareketi tahmin denklemlerinin bölgenin sismik-tektonik özellikleri göz önüne alınarak değiştirilmesi ile geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The formation of the Anatolia is shaped up by the tectonic interaction between African, Arabian and Eurasian plates and this interaction results in seismic activity of the faults, especially in Eastern Marmara. Therefore accurate evaluation of seismic hazard is crucial to reduce the structural damage and loss of lives in future earthquakes with a sensible and economical design practice.The primary objective of this study is to evaluate the seismic hazard in the Eastern Marmara Region using improved seismic source models and enhanced ground motion prediction models by probabilistic approach. Geometry of the fault zones (length, width, dip angle, segmentation points etc.) is determined by the help of available fault maps and traced source lines on the satellite images. State of the art rupture model proposed by USGS Working Group in 2003 is applied to the source system. Composite reoccurrence model is used for all seismic sources in the region to represent the characteristic behavior of North Anatolian Fault.New and improved global ground motion models (NGA models) are used to model the ground motion variability for this study. Previous studies, in general, used regional models or older ground motion prediction models which were updated by their developers during the NGA project. New NGA models were improved in terms of additional prediction parameters (such as depth of the source, basin effects, site dependent standard deviations, etc.), improved statistical approach, and very well constrained global database. The use of NGA models reduced the epistemic uncertainty in the total hazard incorporated by regional or older models using smaller datasets.The results of the study is presented in terms of hazard curves, deaggregation of the hazard and uniform hazard spectrum for six main locations in the region (Adapazari, Duzce, Gölcük, İzmit, İznik, and Sapanca City Centers) to provide basis for seismic design of special structures in the area. Hazard maps of the region for rock site conditions at the accepted levels of risk by Turkish Earthquake Code (TEC-2007) are provided to allow the user perform site-specific hazard assessment for local site conditions and develop site-specific design spectrum. Comparison of TEC-2007 design spectrum with the uniform hazard spectrum developed for selected locations is also presented for future reference. These results may be improved by assessing the contribution of seismic sources outside the study area and modification of the ground motion model variables for seismo-tectonics properties of the region.